Aynı Gün İki Edebiyatçıdan İki Kitap: “Tükeniş” ve “Değirmen”

 

isediyani

Zafer Çarboğa’nın “Tükeniş” adlı öykü kitabı ve İbrahim Altun’un “Değirmen” adlı şiir kitabı, Bir Kitap Yayınları’ndan çıktı.

 

 

     Edebiyatçı – yazar Zafer Çarboğa’nın “Tükeniş” adlı öykü kitabı ve şair – yazar İbrahim Altun’un “Değirmen” adlı şiir kitabı, Bir Kitap Yayınları’ndan çıktı.

     Malatya’da kurulan yayınevinin sahibi Ayten Karaman, temel hedeflerinin ilkeli, özgür ve dürüst bir yayıncılık yapmak olduğunu belirtti. Araştırma, öykü, roman, düşünce, felsefe, dîn vb. alanlarda geniş bir yelpazeden hareketle eser üretimi yapacaklarını ifade eden Ayten Karaman, bilim ve düşünce hayatına katkıda bulunmak amacıyla bu yolculuğa çıktıklarını dile getirdi.

     ► Tükeniş / Zafer Çarboğa

     (Öykü)

     Zafer Çarboğa’nın öyküleri alışılmış, klasik, modern ve postmodern öykücülükten çok farklı ve aynı zamanda çok katmanlı bir yapıya sahip. O’nun öyküleri geniş bir yelpazeden beslenmekte.

     İyi bir edebiyatçı, edebî söylemci, farklı bilgi bloklarını kaleminin ince ucunu hem çekiç darbeleri hem de kanaviçe işleyen nazenin bir nakışçı gibi kullanır ve kelimeleri en derinlerden söküp getirir. Bu anlamda Çarboğa’nın öykülerini okurken felsefenin, sosyolojinin, psikolojinin, ekonomi politiğin, kültürel kodların nasıl iç içe geçirilerek işlendiğini göreceksiniz.

     ► Değirmen / İbrahim Altun

     (Şiir)

     İbrahim Altun, belli bir tarza bağlı kalmamakla beraber kendince bir dil oluşturmuş, eski tarzları da modern şiirin içinde yoğurarak yepyeni bir solukla karşımıza çıkmayı ba­şarmıştır. Bu noktada, okuyucuyu binlerce yıllık şiir yolcu­luğuna çıkaracaktır.

     Günümüz edebiyatçılarının “ideolojik – siyasî sözcülüğe” soyunduğu bu ortamda, gerçeğin ve hakkın peşinde koşan İbrahim Altun adetâ dizeleriyle rûhumuza hayat pompalar.

     BİR KİTAP YAYINLARI

     14 MART 2020

 

591 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir