Bu Gezegende Yağmur Değil Demir Yağıyor

 

isediyani

Gökbilimciler, ilginç bir gezegen gözlemlediler. Bilim insanlarının WASP-76b ismi verdikleri, Dünya’dan 640 ışık yılı uzaklıktaki gezegende demir yağmurları yaşanıyor.

 

 

     Avrupa Güney Gözlemevi (ESO)’nden gökbilimciler, ilginç bir gezegen gözlemlediler. Bilim insanlarının WASP-76b ismi verdikleri, Dünya’dan 640 ışık yılı uzaklıktaki gezegende demir yağmurları yaşanıyor. 2400 ° C’nin üzerinde sıcaklıkların gözlendiği ve çok büyük teleskop (VLT) kullanarak keşfedilen gezegenin gündüz tarafında buharlaşan demir, gezegenin gece tarafında yağmur olarak yağıyor.

     Demir yağmurunun görüldüğü gezegen, yıldızının etrafında uzun bir yörüngede dönüyor. Gezegenin bir yüzü sürekli karanlıkta kalarak geceyi yaşarken, gezegenin diğer yüzü ise yıldızın etkisi ile sürekli gündüz yaşıyor. Gezegenin gündüz olan yüzünde 2400° C’nin üzerinde sıcaklıklar gözleniyor. Gezegenin etrafında döndüğü yıldız, Güneş’in Dünya’ya gönderdiğinden binlerce kat daha fazla radyasyonu gezegenin gündüz tarafına gönderiyor. Gezegenin yüzeyi o kadar sıcak ki demir gibi metaller buharlaşıyor. Gezegenin gündüz ve gece tarafları arasında aşırı sıcaklık farkı bulunuyor. Bu sıcaklık farkı, sıcaklığın 1500° C’ye kadar düştüğü gece tarafında şiddetli rüzgârlara neden oluyor.

     Gökbilimciler, Şili’nin Atacama Çölü’nde yer alan VLT’de bulunan “Espresso” isimli cihazı kullanarak gezegenin gündüz ve gece tarafları arasında güçlü demir buharı tespit ettiler. ESO’da görevli, Cenevre Üniversitesi’nden bilim insanı David Ehrenreich, gezegenin sabah olan kısımlarında demir buharının görülmediğini söyledi. Gezegenin sabah kısmında demir buharı görülmemesinin sebebi ise gezegenin gece tarafında demirin yağmur olarak yağması. Madrid Astrobiyoloji Merkezi’nde astrofizikçi olan Osoria ve “Espresso”nun bilim ekibinin başkanı olan Maria Rosa Zapatero, “Gözlemler, demir buharının WASP-76’nın sıcak gündüz tarafındaki atmosferde bol olduğunu gösteriyor. Demir buharının bir kısmı gezegenin dönmesi ve atmosferik rüzgârlar nedeniyle gece tarafına geçiyor. Burada demir çık daha soğuk ortamlarla karşılaşarak yoğunlaşıyor ve yağmur halinde yağıyor” dedi.

     ESO, NATURE, AJANSLAR

     12 MART 2020

 

419 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir