Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüsü “Pandemi” (Küresel Salgın) İlan Etti

 

isediyani

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün “pandemi” (küresel salgın) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu.

 

     Kısa adı WHO olan Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization), yeni tip koronavirüsün (Covid – 19), “pandemi” (küresel salgın) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu.

     WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre (Genf; Genève; Ginevra; Genevra) şehrindeki merkezinde yaptığı basın toplantısında, yeni tip koronavirüse (Covid – 19) ilişkin açıklamalarda bulundu. İki hafta içinde, Çin dışında Covid – 19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktaran Ghebreyesus, Covid – 19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıkladı. Ghebreyesus, WHO’nun salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini ve virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını, virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayarak, “Bundan dolayı Covid – 19’un bir ‘pandemi’ olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık” diye konuştu. Pandeminin hafif ve dikkatsizce kullanılan bir kelime olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, “Yanlış kullanılması durumunda mantıksız korkuya, mücadelenin bittiğine dair haksız kabullenmeye ve gereksiz acı ve ölüme yol açan bir kelimedir” değerlendirmesinde bulundu. Ghebreyesus, Covid – 19’un “pandemi” olarak nitelendirilebileceğini belirterek, “Durumu bir ‘pandemi’ olarak tanımlamak, WHO’nun bu koronavirüsün oluşturduğu tehditle ilgili değerlendirmesini değiştirmez” dedi. WHO’nun virüse karşı mücadelesinin “pandemi” kararıyla değişmeyeceğini vurgulayan Ghebreyesus, ülkelerin alması gereken önlemlerin de değişmemesi gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, “Dünya daha önce koronavirüsün tetiklediği bir pandemiye şahitlik etmedi. Ve daha önce, aynı zamanda kontrol altına alınabilecek bir pandemi de görmedik. WHO, ilk vakalardan haberdar olduğu andan itibaren virüse karşı tam mücadele içindeydi” diye konuştu. Virüse ilişkin ülkelere WHO olarak her gün “acil ve agresif” mücadele etmeleri çağrısında bulunduklarını anımsatan Ghebreyesus, “Sadece Covid – 19 vaka sayılarına ve etkilenen ülke sayılarına bakmak, hikâyenin tümünü yansıtmıyor” ifadesini kullandı.

     Ghebreyesus, küresel olarak 114 ülkede 118.000 civarında Covid – 19 vakasının tespit edildiğini belirterek, bu vakaların % 90’dan fazlasının Çin ve Güney Kore’de görüldüğünü, bununla beraber salgının bu iki ülkede ciddi şekilde düşüşe geçtiğini söyledi. Dünyada 81 ülkeden Covid – 19 vakası bildirimi olmadığını dile getiren Ghebreyesus, 57 ülkede ise 10 veya altında vaka bulunduğunu, 4291 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirtti.

     WHO, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid – 19) salgınıyla ilgili 30 Ocak’ta da “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan edildiğini duyurmuştu.

     Örgüt, en son 2009’da ortaya çıkan H1N1 virüsü için “pandemi” ilan etmişti.

     DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, AJANSLAR

     11 MART 2020

 

401 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir