Mayalar’ın Kayıp Başkenti, Meksika’da Bulundu

 

isediyani

Antik bir Maya krallığı olan Sak Tz’i’nin uzun süredir kayıp başkenti, Meksika’nın güneyindeki Chiapas eyaletinde bulunan bir büyükbaş hayvan çiftliğinin arka bahçesinde ortaya çıktı.

     Antik bir Maya krallığı olan Sak Tz’i’nin uzun süredir kayıp başkenti, Meksika’nın güneyindeki Chiapas eyaletinde bulunan bir büyükbaş hayvan çiftliğinin arka bahçesinde ortaya çıktı. Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda, Maya anıtlarından oluşan bir mezar ve piramit kalıntıları bulundu.

     Brandeis Üniversitesi’nden antropoloji profesörü Charles Golden, Brown Üniversitesi’nden biyoarkeolog Andrew Scherer ve Meksika, Kanada ve ABD’den bir araştırmacı ekibi, Antik Maya Krallığı’nın geçmişine ışık tutacak çok önemli bir keşfe imza attı. Araştırmacılar, antik bir Maya krallığı Sak Tz’i Krallığı’nın uzun süredir kayıp başkentinin, Meksika’nın Chiapas eyaletinde bulunan bir büyükbaş hayvan çiftliğinin arka bahçesinde saklandığına dair çok önemli kalıntılara ulaştı.

     Bölgeyi Haziran 2018’den bu yana kazan ekip, ritüelleri, savaşları, efsanevî bir su yılanını ve bir yağmur tanrısının dansını tanımlayan önemli bir yazıt içeren Maya anıtlarından bir mezar buldu. Aynı bölgede piramit kalıntıları, kraliyet sarayı ve oyun sahası da keşfeden araştırmacılar, sözkonusu bulguların eski Maya siyaseti ve kültürü ile ilgili eksik parçalardan bazılarını tamamlamasını umuyor.

     Bugünkü Meksika – Guatemala sınırında yer alan Sak Tz’i Krallığı, nispeten küçük bir bölgede hüküm sürüyordu. Kırsal kesimde yaşayanlar çok çeşitli mahsulleri hasat ederek, çanak çömlek ve taş aletler üretiyorlardı. Golden ve meslektaşları, insanların bu malları sattıkları pazar yerinin kalıntılarına da ulaştı. Şehrin kuzeydoğu ucunda 45 m’lik bir piramidin kalıntıları ile konut ve dînî ritüeller için kullanılan çeşitli yapılar keşfeden ekip, başkentin dik duvarlı derelerle çevrili olduğuna dair kanıtlar buldu. Halkın sürekli savaş tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirten Golden, inşâ ettikleri duvarlarla diğer medeniyetler tarafından gelen tehditleri bertaraf etmeye çalıştıklarını söyledi.

     Araştırmacılar şimdi, antik kentin mimarî yapısını ve topoğrafyasını çıkarmak için lazer darbeleri ile bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan LIDAR teknolojisini kullanacaklar. Kazılarda elde edilecek bulguların, Maya medeniyetine dair pekçok gizeme ışık tutması bekleniyor.

     AJANSLAR

     11 MART 2020

 

484 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir