Şevket Kazan Vefat Etti

 

isediyani

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Eski Bakanı Şevket Kazan vefat etti. Kazan, 86 yaşındaydı.

 

 

     Türkiye Cumhuriyeti Adalet Eski Bakanı Şevket Kazan vefat etti. Kazan, 86 yaşındaydı.

     Saadet Partisi (SP) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Adalet Eski Bakanı Şevket Kazan, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kazan’ın çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü açıklandı.

     Kazan’ın cenazesinin Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asrî Mezarlığı’na defnedileceği bildirildi.

     ŞEVKET KAZAN KİMDİR?

     Şevket Kazan, 7 Aralık 1933 tarihinde Sakarya’da doğdu.

     1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Necmettin Erbakan’ın kurduğu Millî Nizam Partisi (MNP)’ne katıldı.

     1973’te Millî Selamet Partisi (MSP)’nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP – MSP Hükûmeti’nde adalet bakanı, Kasım 1976’da da I. Milliyetçi Cephe Hükûmeti’nde çalışma bakanı oldu.

     1977’de Zonguldak’tan milletvekili adayı ve kısa süre sonra aynı yılki yerel seçimlerde MSP’den İstanbul belediye başkan adayı olduysa da, her iki seçimi de kaybetti.

     12 Eylül 1980 Askerî Darbesi’nden sonra bir yıl süreyle tutuklu kalan Şevket Kazan, 1985 yılında beraat etti.

     1991’de bu kez Refah Partisi (RP)’nden tekrar milletvekili seçilen Kazan, 1996’da kurulan Refah- Yol Hükûmeti’nde adalet bakanı oldu. Anayasa Mahkemesi’nin, 16 Ocak 1998’de “Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu” gerekçesiyle Refah Partisi’ni kapatmasını takiben Necmettin Erbakan ve bazı diğer RP’lilerle birlikte 5 yıl siyaset yasağı getirildi.

     Siyaset yasağının kaldırılmasıyla 22 Şubat 2003’te Necmettin Erbakan ile birlikte Saadet Partisi (SP)’ne katılarak siyasete geri döndü. Siyasî yaşamını Saadet Partisi’nde sürdüren ve Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olan Şevket Kazan, 9 Mart 2020 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetmiştir.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Şevket Kazan’a Allah’tan rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     9 MART 2020

Şevket Kazan

(7 Aralık 1933 – 9 Mart 2020)

 

368 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir