Dünya Rekortmeni Engelli Kürt Halterci Siyamend Rahman Vefat Etti

 

isediyani

İran Millî Takımı sporcusu bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman vefat etti. Dünya rekortmeni olan Siyamend Rahman, 32 yaşındaydı.

 

 

     İran Millî Takımı sporcusu bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman vefat etti. Dünya rekortmeni olan Siyamend Rahman, 32 yaşındaydı. Üst üste dünya rekoruna imza atan Oşnaviye (Şino)’li Siyamend Rahman’ın kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

     Kısa adı IPC olan Uluslararası Paralimpik Komitesi (International Paralympic Comittee) Başkanı Andrew Parsons, Kürt sporcunun vefatına ilişkin yayımladığı mesajda, “Siyamend’in ölümünü öğrenmek çok üzücü. Siyamend, paralimpik sporunun öncüsüydü. Ülkesi ve dünyadaki birçok kişiye ilham kaynağı olmuş, paralimpik sporcuları için fantastik bir büyükelçiydi” dedi. Siyamend Rahman’ın kişiliğine de övgüler dizen Andrew Parsons, “Aynı zamanda harika bir insandı, nazik bir devdi ve tanışabileceğiniz en dost canlısı insanlardan biriydi” ifadelerini kullandı.

     İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Feridun Ruhanî ve İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanı Ali Ardeşîr Laricanî, Siyamend Rahman’ın vefatı münasebetiyle ayrı ayrı mesajlarla ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilediler.

     Siyamend Rahman’ın memleketi olan ve vicdansızca parçalanan Kürdistan topraklarının tam da İran – Irak – Türkiye “3 ülke sınır kesişmesi noktası”nda yer alan 40 bin nüfûslu Oşnaviye (Şino) kentinde vefat haberi büyük üzüntüye neden oldu. Oşnaviye (Şino) Kaymakamlığı, Siyamend Rahman için kentteki kapalı stadyumda tören düzenleneceğini açıkladı.

     ■ SİYAMEND RAHMAN KİMDİR?

     (Biyografi: SEDİYANİ HABER)

     İran Millî Takımı sporcusu ve dünya rekortmeni bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman, vicdansızca parçalanan Kürdistan topraklarının tam da İran – Irak – Türkiye “3 ülke sınır kesişmesi noktası”nda yer alan 40 bin nüfûslu Oşnaviye (Şino) kentinde, tam da bu adaletsiz ve barbarca parçalanmayı ortadan kaldırma özlemini yansıtan ve “yeni bir doğumun müjdecisi” olan Nevruz gününde, 21 Mart 1988 tarihinde doğdu.

     Bedensel engelli bir insan olan Siyamend Rahman, ailesinin ve antrenörü Ali Asğar’ın desteğiyle 2008 yılında memleketi Oşnaviye (Şino)’de başladığı halter sporunda birçok başarıya imza atarak ardı ardına rekorlar kırdı ve İran Millî Takımı adına dünya şampiyonlukları elde etti.

     2010 yılında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen IPC Powerlifting Dünya Şampiyonası’nda ilk kez uluslararası arenada sahne alan Siyamend, erkekler 100+ kategorisinde yarıştı. İlk kez katıldığı uluslararası turnuvada 260 kg kaldırarak dünya ikincisi olan ve gümüş madalya kazanan İran Millî Takımı sporcusu Siyamend Rahman, bu turnuvada kaybettiği tek maç olan final maçını da kendi takım arkadaşı Kerem Recebî Gûlice’ye karşı kaybetmişti. Şampiyon Gûlice, bu turnuvada 285 kg kaldırarak dünya rekoru kırmıştı.

     Aynı yıl, 2010’da Çin’in Guangju kentinde Asya Paralimpik Şampiyonası’nda yine erkekler 100+ kategorisinde yarışan Siyamend Rahman, 18 Aralık 2010 tarihinde çıktığı minderde 290 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı ve Asya Şampiyonu oldu.

     2011 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şariqe şehrinde düzenlenen bir yarışmaya katılan Siyamend Rahman, 4 Aralık 2011 günü çıktığı minderde 291 kg kaldırarak bir yıl önce kırdığı kendi dünya rekorunu bir kez daha kırdı.

     2012 yılında Britanya’nın başkenti Londra (London)’da düzenlenen 2012 Paralimpik Yaz Olimpiyatları’nda erkekler 107+ kategorisinde sahne alan Kürt sporcu Siyamend Rahman, bütün dünyanın şaşkın bakışları arasında 310 kg kaldırarak halen dahi kırılamamış ve kırılması zor olan dünya rekorunu kırdı ve altın madalya kazanarak Olimpiyat Şampiyonu oldu. Rahman, Londra Olimpiyatları’nda kırdığı bu inanılmaz dünya rekoruyla, uluslararası spor camiâsı tarafından “Paralimpik tarihinin en güçlü adamı” ilan edildi.

     2016 yılında Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Paralimpik Yaz Olimpiyatları’nda erkekler 107+ kategorisinde yarışan Kürtler’in gururu Siyamend Rahman, burada da altın madalya kazandı ve “En iyi erkek sporcu” seçildi.

     2017 yılında Meksika’nın başkenti Meksiko (Ciudad de México)’da düzenlenen Dünya Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’na İran millî takımı adına katılan bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman, üçüncü kez dünya şampiyonu oldu. Kendi dalında 265 kg, 275 kg ve 285 kg ağırlık kaldırarak bir kez daha dünya şampiyonluğu elde eden Siyamend, tarihî bir başarıya imza attı ve “2017 Yılının En İyi Sporcusu” seçildi.

     Olimpiyatlarda 310 kg kaldırarak en yakın rakiplerine 75 kg fark atan Siyamend Rahman, bu rekorları halen elinde bulunduruyor. Siyamend’in 2 dünya rekorunun yanısıra, 5 Dünya Şampiyonluğu ile 3 Asya Şampiyonluğu bulunuyor ve 12’den fazla altın madalyası var.

     Siyamend Rahman, 1 Mart 2020 günü memleketi Oşnaviye (Şino)’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Siyamend Rahman’a Allah’tan râhmet, başta ailesi ve takım arkadaşları olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     Mekânın Cennet olsun, güzel insan. Allah gani gani rahmet eylesin.

     Haber: INTERNATIONAL PARALYMPIC COMMITTE

     Biyografi: SEDİYANİ HABER

     1 MART 2020

 

698 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir