Ay’a Kardeş Geldi: Dünya’nın Artık Yeni Bir Uydusu Daha Var

 

isediyani

Dünya’nın minik bir Ay’ı daha olabilir. Astronomlar son üç yıldır dünyamızın yörüngesinde yeni bir uydunun bulunduğunu tespit etti.

 

 

     Dünya’nın minik bir Ay’ı daha olabilir. Astronomlar son üç yıldır dünyamızın yörüngesinde yeni bir uydunun bulunduğunu tespit etti.

     15 Şubat’ta keşfedilen, sadece bir araba büyüklüğündeki bu gökcisminin gezegenimizin çekim gücüne yakalanarak düzenli yörüngeye oturmuş bir asteroid olduğu düşünülüyor. 3, 5 m çapındaki bu minik uydu, Kacper Wierzchos ve Teddy Pruyne adlı iki kişi tarafından NASA’nın fonladığı Catalina Sky Survey projesi kapsamında keşfedildi.

     Wierzchos sosyal medya hesabından olayı, “Büyük Haber” diye duyurdu ve “Yörüngedeki bu minik uydunun ismi 2020 CD3. C-tipinde karbon ağırlıklı çok koyu renkli bir asteroid” diye yazdı.

     2020 CD3’ün üç yıl önce Dünya, Ay ve Güneş’in üçlü yerçekiminden etkilenerek hareket ettiği ve sonuçta gezegenimize yaklaşarak yörüngeye oturduğu düşünülüyor. Asteroidin ne kadar süre orada kalacağı şimdilik belirsiz. Kısa bir zaman zarfında yeniden yörüngeden çıkıp Güneş’e doğru da gidebileceği belirtiliyor.

     2020 CD3, astronomi tarihinde gezegenimizin uydusu haline gelmiş olduğu gözlemlenen ikinci gök cismi. İlki 2006 yılında RH120 adlı yine aynı proje kapsamında tespit edilmiş olan ve Dünya etrafında bir yıldan az bir süre dönen bir başka asteroitti.

     NASA, EURONEWS

     27 ŞUBAT 2020

 

635 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir