Nefes Almayan Bir Canlı Keşfedildi

 

isediyani

Bilim insanları, nefes almayan ve nefes alma genlerinin bulunmadığı bir hayvan keşfetti. Bir balık paraziti olan Henneguya Salminicola, çok hücreli yapısından uzaklaşarak tek hücreli canlıları andırıyor.

 

     Bilim insanları, nefes almayan ve nefes alma genlerinin bulunmadığı bir hayvan keşfetti. Bir balık paraziti olan henneguya salminicola, çok hücreli yapısından uzaklaşarak tek hücreli canlıları andırıyor.

     Canlılar dünyası için önemli bir keşfe imza atan bilim insanları, ilk defa, solunuma ihtiyaç duymadan yaşayabilen bir canlı keşfetti. Şu ana kadar bilinen tüm canlılar bir şekilde solunum yaparak enerji sağlıyorlardı.

     İsrail’de bulunan Tel Aviv Üniversitesi’nden biyolog Dorothee Huchon liderliğindeki ekip, bir balık paraziti olan henneguya salminicola’nın mitokondriyal genoma sahip olmadığını, dolayısıyla nefes almasının yolu bulunmadığını ortaya koydu. Parazit, bir balığın etine nüfus ettiğinde solunum yapmıyor.

     Henneguya salminicola’nın mikroskobik ve genetik incelemesi sırasında, bilinen tüm diğer canlıların aksine solunumdan sorumlu genler dahil parazitin mitokondiyasında depolanan DNA’nın küçük ama önemli bir bölümünün eksik olduğu farkedildi. Mitokondriyal genoma sahip olmayan canlının nefes almasının yolu bulunmuyor.

     Henneguya salmanicola’nın nasıl nefes almadan enerji ürettiği ise kesin olarak bilinmiyor. Huchon, benzer başka parazitlerin doğrudan enerji molekülü olan ATP’leri alıp kullanabildiğini, henneguya salminicola’nın da bu tarz bir yöntem kullanıyor olabileceğini açıklıyor.

     Myxozoa sınıfındaki diğer birçok parazit gibi denizanalarıyla uzaktan akraba olan mikroskobik yüzücü henneguya salminicola’nın, bir zamanlar denizanası atalarına daha çok benzediği ancak zaman içinde çok hücreli özelliğini kaybettiği ifade edildi. Myxozoa sınıfındaki canlıların, hayvanlar âleminde en küçük genomlardan bazılarına sahip olduğu ifade ediliyor.

     Tel Aviv Üniversitesi’nde görev yapan, makalenin de yazarlarından biyolog Dorothée Huchon, “Dokularını, sinir hücrelerini, kaslarını ve herşeyini kaybetti. Şimdi ise solunum yapma yeteneklerini kaybettiklerini görüyoruz” dedi.  Solunum yapmadığı anlaşılan henneguya salminicola’nın mikroskobik incelemesi canlının tek hücreli bir lekeye benzediğini gösteriyor. Canlının sadece sporları karmaşıklık gösteriyor. Sporlar, iki kuyruklu ve bir çift oval göz yapısına sahip sperm hücrelerine benziyor. Huchon, bu gözlerin aslında konak bir hücreye girmek için kullanılan bölümler olduğunu ifade etti. Huchon, “Hayvanların karmaşık hale gelmiş, çok sayıda geni olan, çok hücreli organizmalar olduğu düşünülüyor. Burada tam tersine doğru hareket eden bir organizma görüyoruz” dedi.

     PROCEEDINGS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES, LIVE SCIENCE

     25 ŞUBAT 2020

 

623 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir