Mısır Eski Diktatörü Hûsnî Mûbarek Öldü

 

isediyani

Mısır Arap Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hûsnî el- Seyyîd Mûbarek hayatını kaybetti. Mûbarek, 91 yaşındaydı.

 

     Mısır Arap Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hûsnî el- Seyyîd Mûbarek hayatını kaybetti. Mûbarek, 91 yaşındaydı.

     Mısır devlet televizyonu, uzun süredir sağlık sorunları yaşayan Hûsnî Mûbarek’in 91 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. Mübarek’in oğlu Alaaddîn Muhammed el- Seyyîd Mûbarek, bir süre önce yaptığı açıklamada babasının rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakım odasında olduğunu belirtmişti.

     MUHAMMED HÛSNÎ EL- SEYYÎD MÛBAREK KİMDİR?

     4 Mayıs 1928 tarihinde Mısır’ın kuzeyindeki Minufiye ilinde doğdu.

     21 yaşındayken başkent Kahire’deki Mısır Askerî Akademisi’ni, bir yıl sonra da Bilbays’taki Havacılık Akademisi’ni bitirdi.

     Sovyetler Birliği (SSCB)’nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri’nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966 – 69 yılları arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972’de Cumhurbaşkanı Muhammed Enwer Mahmud es- Sedat tarafından “hava kuvvetleri komutanlığı”na getirildi. Ekim 1973 tarihinde İsrail’le yapılan Yom Kippur Savaşı’nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri’’nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl “mareşal” oldu.

     Nisan 1975’te “devlet başkanı yardımcılığı”na atandı. Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra’nın geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

     6 Ekim 1981 tarihinde bir askerî tören esnasında Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın, Mısır ordusunda teğmen olup babası Arap, annesi de İstanbullu bir Türk olan Xalid Ahmed Şewqî el- İslambolî tarafından öldürülmesi üzerine Hûsnî Mûbarek yeni “cumhurbaşkanı” oldu.

     Mûbarek, cumhurbaşkanlığı süresince ülkesini demir yumrukla ve tam bir diktatörlükle yönetti ama dış politikada Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı. 1982’de Lübnan’ı işgal eden İsrail’le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987’de 6 yıllık ikinci bir dönem için, hemen her diktatör gibi oyların % 97’sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi.

     1989’da, Enver Sedat döneminde İsrail’le yaptığı “barış antlaşması” yüzünden Arap Birliği’nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire’ye taşındı.

     1990 – 91’deki Körfez Bunalımı ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında başlıca aracı işlevini üstlendi. Suudî Arabistan’ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

     26 Haziran 1995’te Afrika Birliği Örgütü Zirvesi için Etiyopya’nın başkenti Addis Abiba’ya gerçekleştirdiği seyahati sırasında kendisine suikast girişiminde bulunuldu. İstihbarat raporlarına göre girişim, El- Kaide ile birlikte hareket eden ve Mısır’da faaliyet gösteren İslam Cemaati ile Mısır İslamî Cihadı tarafından gerçekleştirilmiş ve Sudan hükûmeti ile ülkenin istihbarat servisleri tarafından desteklenmişti.

     2011 yılında Tunus’ta başlayan ve “Yasemin Devrimi” olarak adlandırılan Arap dünyası protestolarının 25 Ocak 2011’de Mısır’da da başlaması üzerine 10 Şubat 2011’de yetkilerinin çoğunu yardımcısı Umer Mahmud Sûleyman’a devretti, 11 Şubat 2011’de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti.

     İstifa ettikten kısa bir süre sonra tutuklandı ve yargılanmaya başlandı. Bir süre idamla yargılandı. 2 Haziran 2012 günü yardımcısı ile birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, oğulları ile yargılanan birkaç kişi ise beraat etti. Kısa süre sonra Mûbarek’in idam edilmesini isteyen göstericiler, Mûbarek’in yargılandığı mahkeme önünde polisle çatıştılar. Yaşanan gelişmeler üzerine Mûbarek depresyona girdi.

     Mısır’ın en üst düzeydeki temyiz mahkemesi tarafından 2 Mart 2017’de hakkında beraat kararı verildi. 24 Mart 2017 tarihinde serbest bırakıldı.

     Hûsnî Mûbarek 25 Şubat 2020 günü (bugün) Mısır’ın başkenti Kahire’de 91 yaşında hayatını kaybetti.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     25 ŞUBAT 2020

 

445 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir