Anadolu’da Yeni Bir Krallık Bulundu

 

isediyani

Arkeologlar, M. Ö. 1400 – M. Ö. 600 yılları arasında bugünkü Konya (Likonya) ilimiz topraklarında hüküm sürmüş bir krallık keşfettiler. 

 

     Arkeologlar, M. Ö. 1400 – M. Ö. 600 yılları arasında bugünkü Konya (Likonya) ilimiz topraklarında hüküm sürmüş bir krallık keşfettiler. Kral Midas döneminde Frigya’yı yenilgiye uğratmış olabileceği düşünülen gizemli krallık, Gizemli krallık, Konyalı bir çiftçinin sulama kanalında bulduğu bir taş ile ortaya çıkarıldı.

     Chicago Üniversitesi’nden bir ekibin de aralarında bulunduğu arkeologların geçen yıl Konya’ya bağlı Türkmen Karahöyük’teki kazı alanında bulduğu krallıkla ilgili olarak bu üniversitenin internet sitesinde verilen bilgiye göre, bir çiftçi bölgedeki bir sulama kanalında garip yazıların bulunduğu “büyük bir taş” gördüğünü haber verdi. Chicago Üniversitesi Doğu Enstitüsü’nden Yard. Doç. James Osborne, bu haber üzerine hemen bölgeye gittiklerini ve taşı gördüklerini, sonrasında çiftçinin traktörünün de yardımıyla bulunduğu yerden çıkardıklarını aktardı. Osborne, “Metnin yazıldığı dili anladık: Luvice. Tunç ve Demir Çağı’nda bölgede kullanılan bir dildi bu” dedi.

     Luvice yazılar, uzmanlar tarafından çevrildi. Taşta, Frigya’nın bir krallık tarafından yenildiği yazıyordu ancak zafer alan krallığın ismi yazmıyordu. Araştırmacılar, bölgenin Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olabileceğini söylüyorlar.

     Osborne’a göre, yaklaşık 120 hektarlık alanı kaplayan bu bölge, Tunç ve Demir Çağı’nda Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olabilir. Henüz krallığın ismi bilinmese de Osborne, sözkonusu keşfi çok önemli bir atılım olarak görüyor: “Bu krallığın varlığından hiç haberimiz yoktu. Bir anda Tunç Çağı’ndaki Ortadoğu’ya dair yeni, büyük bilgiler edindik.”

     Enstitüde görev yapan dünyaca ünlü iki Luvice uzmanı Petra Goedegebuure ve Theo P. J. van den Hout’un çevirisiyle taşta bahsi geçen kralın isminin Hartapu, krallığın başkentinin de taşın bulunduğu mıntıka olduğu anlaşıldı. Kral Hartapu’nun Frigya krallığını fethedişinin anlatıldığı taşta şu ifadeler yer alıyor: “Fırtına Tanrıları (karşıt) kralları majestelerine teslim etti.”

     Uzmanların dilbilim analizi, taşın M Ö. 8. yy’ın sonlarında hazırlandığını ortaya koydu. Bu dönemin Midas’ın hükümdarlığıyla kesişmiş olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle mağlup edilen Frigya kralının Midas olduğu düşünülüyor.

     Konya Bölgesel Arkeoloji Yüzey Araştırma Projesi için çalışan araştırma ekibi, hâlâ bölgeyi haritalandırmaya çalışıyor. Araştırmacılar proje kapsamında 3000 yıllık yerleşim bölgesinin haritalandırılması için çömlek parçaları toplamaya devam ediyorlar.

     AJANSLAR

     24 ŞUBAT 2020

 

585 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir