Sahra Çölü’nde 12.000 Yıllık Balık Fosilleri Bulundu

 

isediyani

Afrika’daki Sahra Çölü’nde yapılan yeni bir çalışmada, 12.000 yıllık balık fosilleri bulundu. Bulunan balık fosilleri, Sahra Çölü’nün binlerce yıl önce balıkların da yaşabildiği bir alan olduğunu gösteriyor.

 

     Afrika’daki Sahra Çölü’nde yapılan yeni bir çalışmada, 12.000 yıllık balık fosilleri bulundu. Bulunan balık fosilleri, Sahra Çölü’nün binlerce yıl önce balıkların da yaşabildiği bir alan olduğunu gösteriyor.

     Paleontologlar, Sahra Çölü’nde bulunan Acasus Dağları’nda tanımlanabilir 17.551 fosil ortaya çıkardılar. Bulunan fosillerin % 80’i günümüzden 11.000 yıl önce yaşanmış geç buzul çağı Holosen Dönemi’nde insanlar tarafından avlanan balıklara ait.

     Acasus Dağları’nda bulunan balık fosilleri, bölgede Holosen Dönemi’nde çok sayıda yayın balığı ve tilapia (tatlı su çipurası) bulunduğunu gösteriyor. Fosillerin üzerinde bulunan kesik ve yanık izleri ise balık avcılığının bölgede önemli bir faaliyet olduğunu da gösteriyor. Sahra Çölü’nde gerçekleştirilen çalışma aynı zamanda tilapia sayısının yayın balıklarından çok daha hızlı azaldığını gösteriyor. Bunun nedeni, yayın balıklarının solungaç solunumu ile beraber hava solunumu da yapabiliyor olmasıdır. Yayın balıklarının hava solunumu da yapmasına izin veren organları, balıkların daha sıcak ve sığ sularda yaşayabilmesini sağlamıştır. Bölgede bulunan balık fosillerinin % 66, 4’ü yayın balıklarına, % 33, 6’sı ise tilapialara ait. Uzmanlar, balık fosilleri üzerinde bulunan kesik ve yanık izlerinin, balıkların bölgedeki yerleşimciler açısından önemli bir besin kaynağı olduğunu gösterdiğini açıkladılar.

     Elde edilen fosillerin arasında balıkların yanısıra memeli, kuş, sürüngen ve yumuşakçalar da bulunuyor. Araştırmacılar, memelilerin sayısı arttıkça balıkların kaybolmaya başladıklarını düşünüyorlar. Bu tespit, dağlarda yaşayan insanların hayatta kalmak için balık avladıklarını gösteriyor.

     Araştırma ile ilgili makalede bilim insanları, “Bu çalışma, Sahra’nın eski hidrografik ağını ve Nil ile olan bağlantısını ortaya koyuyor. Çalışma aynı zamanda dünyanın en sıcak çölünün oluşumuna yol açan dramatik iklim değişiklikleri hakkında da önemli bilgiler sağlıyor” dediler.

     PLOS ONE

     20 ŞUBAT 2020

 

432 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir