Araba Büyüklüğünde Kaplumbağa Fosili Bulundu

 

isediyani

Kızılderili Kıtası’nın güneyinde yaklaşık 7 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı tahmin edilen araba büyüklüğündeki kaplumbağa fosili bilim insanları tarafından günyüzüne çıkarıldı.

     Kızılderili Kıtası’nın güneyinde yaklaşık 7 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı tahmin edilen araba büyüklüğündeki kaplumbağa fosili bilim insanları tarafından günyüzüne çıkarıldı. İlk olarak 13 milyon önce yaşamaya başladığı düşünülen “stupendemys geographicus” türüne ait fosiller, Kolombiya’nın Tatacoa Çölü ile Venezuela’nın Urumaco bölgesinde bulundu.

     Bu türe ait ilk fosiller 1970’li yıllarda bulunmuştu, ancak 4 m uzunluğunda olduğu tahmin edilen hayvana dair çok sayıda mesele gizemini korumaya devam ediyor. Bir araba büyüklüğünde ve ağırlığında olduğu düşünülen bu türün Kızılderili Kıtası’nın güneyinde Amazon ve Orinoco nehirleri oluşmadan önce yaşadığı tahmin ediliyor.

     Bu türün erkeklerinde kabuklarının iki yanında da bir boynuz olduğu düşünülüyor. Fosillerde bulunan derin yaralardan ötürü bu boynuzların rakiplerle yapılan kavgalarda kullanıldığı tahmin ediliyor.

     Araştırmacılar, 3 m uzunluğunda bir kabuk ve alt çene kemiği bulduklarını, bu keşifler sayesinde hayvanın yemek alışkanlıklarıyla ilgili ipucu elde ettiklerini söylüyor. Araştırmacılara göre bu dev kaplumbağa, göllerin ve nehirlerin derinlerinde dev timsahlar ile beraber yaşıyordu; daha küçük hayvanları, otları, meyveleri ve tohumları yiyordu.

     Bu türün bu kadar büyük olmasının nedeni, kendini diğer vahşi hayvanlara karşı koruması olarak düşünülüyor.

     BBC

     13 ŞUBAT 2020

 

507 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir