Afrikalılar’da Bilinmeyen Bir İnsan Türünün DNA’sı Bulundu

 

isediyani

Yapılan araştırmaya göre Afrika’daki erken insanlar, gizemli ve soyu tükenmiş bir insan türüyle çiftleşmiş.

 

     Modern Batı Afrikalılar’ın gen havuzu, şimdiye kadar tespit ettiğimizden farklı olarak gizemli bir homininin “hayâletini” içeriyor. İnsanların ve Neandertaller’in bir zamanlar çiftleşmelerine benzer şekilde, yeni araştırmalar, gizemli bir insan türünün bir zamanlar Afrika kıtasındaki atalarımızla karışmış olabileceğini gösteriyor.

     Bilim insanları, günümüz Batı Afrikalılar’ın tüm genom verilerini kullanarak, Neandertaller’den bile önce insan aile ağacından ayrıldığı düşünülen bu gizemli soydan gelmiş gibi görünen genetik materyalin küçük bir bölümünü buldular.

     Bugün, anatomik olarak modern insanların Afrika’da ortaya çıktığı (hâlâ tartışılsa da) ve bu popülasyonlar Avrupa ve Asya’ya göç ettiğinde Neandertaller ve Denisovalılar gibi yakın ilişkili türlerle çiftleştikleri düşünülüyor. Bu nedenle, modern Batı Afrikalılar, Yaruba ve Mende’deki popülasyonlar gibi, bu eski türlerin her ikisinden de genlere sahip değiller, ancak bu, karışmanın olmadığı anlamına gelmiyor. Aslında, son kanıtlar Batı Afrikalılar’ın genetik geçmişinin de benzer şekilde ilginç bir anlatı içerebileceğini düşündürüyor.

     Fikri doğrulamak zor, çünkü eski insan kalıntıları ve DNA, Afrika kıtasında çok az ve Batı Afrika’da bulmak daha da zor. Neyse ki, eski insanların kalıntılarını bulmadan, nasıl çiftleştikleri hakkında fikir edinmenin başka bir yolu var: Modern genomik. Araştırmacılar Yaruba ve Mende popülasyonlarından 405 modern genomu, Neandertal ve Denisovalı genomlarıyla karşılaştırmaya karar verdiler. Şaşırtıcı bir şekilde, genomlarında henüz bilinmeyen başka bir eski hominin türünün izlerini buldular.

     Modern insanların hâlâ Neandertal genlerinin izlerini taşımasına benzer şekilde, araştırmacılar Batı Afrika’daki popülasyonların genetik atalarının % 2 ilâ % 19’unu bu eski gizemli homininden kaynaklandığını buldu.

     İlginçtir ki bu keşif, modern DNA’da soyu tükenmiş bilinmeyen “hayâlet” türlerin ilk kez bulunuşu değil. Avrasya’daki DNA’lara bakan araştırmacılar daha önce modern insan genomlarında henüz keşfedilmemiş en az üç eski hominin izini bulmuşlardı. Ama bu modern Batı Afrika DNA’sı için bir ilk.

     Bulgular, Afrika’daki arkaik ve modern insan popülasyonları arasında çoklu melezlenme olayları olduğunu öne süren diğer birkaç çalışma tarafından destekleniyor. Bu “genetik introgresyon” olarak bilinir, ancak popüler bir teori haline gelirken, bu karışımın nerede, ne zaman ve ne ölçüde meydana geldiği bilinmiyor.

     Fosil kayıtlarında, modern insanlar yaklaşık 200.000 yıl önce ortaya çıkıyor, ancak Sahraaltı Afrika’nın bazı bölgelerinde, sadece 35.000 yaşında olan arkaik ve modern özelliklerin bir karışımıyla birkaç fosil bulundu. Araştırmacılar, “Belgelediğimiz son introgresyonun yorumlarından biri de, Afrika’da oldukça yakın zamana kadar arkaik formların devam ettiği” diyor.

     Sonuç olarak ikisi de birbirini dışlamıyor, ancak yazarlar atalarımızın gerçek yapısını anlayabilmemiz için kıtadaki Afrika genomlarının daha fazla analizine ihtiyacımız olacağını söylüyor.

     SCIENCE ALERT

     12 ŞUBAT 2020

 

481 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir