İzmirli 10 Yaşındaki Elanur, Matematikte Dünya Birincisi Oldu

 

isediyani

İzmir’de yaşayan 10 yaşındaki Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda birinci oldu.

 

     İzmir’de yaşayan 10 yaşındaki Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı “Uluslararası Caribou Matematik Yarışması”nda birinci oldu.

     Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Elanur, Kanada merkezli ve internet ortamında düzenlenen, farklı ülkelerden 7 bin 328 öğrencinin katıldığı yarışmada birincilik elde ederek dünya şampiyonu oldu

     Elanur, “Bu başarıdan ötürü çok sevinçliyim. Desteklerinden ötürü öğretmenim Gülsüm Ceylan’a ve aileme teşekkür ediyorum. İleride bilim insanı olmayı hedefliyorum. İngilizce’nin yanısıra Fransızca da çalışıyorum. Günlüğümü de kendi tasarladığım simgelerle oluşturdum” diye konuştu.

     Elanur’un öğretmeni Gülsüm Ceylan ise öğrencisindeki matematik zekâsını görünce ailesiyle de irtibata geçerek O’nunla birebir çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Elanur’un annesi Kezban Akıncı da kızının disiplinli ve matematiğe karşı duyarlı bir çocuk olduğunu dile getirdi.

     İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, makamında kabul ettiği Elanur Akıncı’yı tebrik etti, O’na çeşitli hediyeler verdi.

     Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor. Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye’den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.

     AJANSLAR

     11 ŞUBAT 2020

 

485 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir