Van’da İki Gün Üst Üste İki Çığ Faciâsı | 41 Kişi Hayatını Kaybetti

 

isediyani

Van (Tuşba) ilimizin Bahçesaray (Mûks) ilçesinde iki gün üst üste yaşanan iki çığ faciâsında 41 kişi hayatını kaybetti.

 

     Van (Tuşba) ilimizin Bahçesaray (Mûks) ilçesinde dün yaşanan ve 8 kişinin öldüğü çığ faciâsından sonra bugün başka bir noktada çığ altında kalan 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düştü. 33 kişinin öldüğü açıklandı. Ulaşılamayanların sayısı ise net değil.

     24 saatten daha az bir sürede düşen iki çığ nedeniyle toplam 41 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı.

     Van’da son yılların en yoğun kar yağışları yaşanıyor. Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan minibüsteki iki kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ikinci çığ düştü. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişinin kurtarıldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise 8 kişinin öldüğünü söyledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), şu ana kadar jandarma, korucu, itfaiyeci ve sivil olmak üzere 33 kişinin öldüğü, 53 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bugün yaşanan son olayla ilgili Van Valisi Bilmez tarafından yapılan açıklamada, “Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı. Bazı görevliler kendi çabalarıyla çığ altından çıktı. Çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor” denildi. Bahçesaray Belediye Başkanı Arvas ise, “25 kişinin kurtarıldığı bilgisini aldık. Yoğun sis var. Çıkarılanların hayatî tehlikesi yok. Bölgede 300 kişilik bir ekip çalışıyordu. 50 kişiden fazla kişi çığ altında” açıklamasını yaptı.

     Van – Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde dün bir minibüsün üzerine çığ düşmüştü. Başlatılan çalışmalarda 7 kişi sağ kurtarılırken, 5 kişinin de cesedine ulaşılmıştı.

     Meteoroloji’dan yapılan açıklamada Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğu bildirilmişti.

     Sediyani Haber olarak çığ faciâsında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan râhmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Allah ülkemizi ve halkımızı felâketlerden korusun, bizi büyük acılarla imtihan etmesin.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     5 ŞUBAT 2020

 

400 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir