Bitlis’te Menfur Saldırı: Silahlı Saldırıya Uğrayan İslam Âlimi ve Kanaat Önderi Şeyh Abdulkerim Çevik Hayatını Kaybetti

 

isediyani

Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Güroymak (Norşîn) ilçesinde menfur saldırı: Silahlı saldırıya uğrayan İslam âlimi ve kanaat önderi Şeyh Abdulkerim Çevik hayatını kaybetti. Abdulkerim Çevik, 50 yaşındaydı.

 

     Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Güroymak (Norşîn) ilçesinde menfur saldırı: Silahlı saldırıya uğrayan İslam âlimi ve kanaat önderi Şeyh Abdulkerim Çevik hayatını kaybetti. Abdulkerim Çevik, 50 yaşındaydı.

     İnsanların her konudaki anlaşmazlıklarında hakem olarak başvurdukları kanaat önderi Abdulkerim Çevik’in, arazi anlaşmazlığı yüzünden husumetli olan ve aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için yanına gelen iki grubu barıştırmak isterken, kararı beğenmeyen taraflardan birinin silahla saldırısı sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Erentepe mahallesindeki Şeyh Hafid Kur’ân Kursu’nda sabah 10:30 civarında gerçekleşen olayda Çevik, kendisiyle görüşmeye gelen kişilerden birinin silahlı saldırısına uğradı.

     Ağır yaralanan Nakşibendî Şeyhi Abdulkerim Çevik, ambulansla kaldırıldığı Güroymak Devlet Hastanesi’nde müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Saldırının ardından gözaltına alınan saldırganın üzerinde 3 ruhsatsız silah bulundu.

     Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar da hastaneye giderek saldırı hakkında bilgi aldı. Hastanedeki işlemleri sonrası yakınları tarafından teslim alınan Çevik’in cenazesi, Erentepe mahallesindeki Şeyh Masum Camii’ne getirildi.

     Çevik’in cenazesi, akşam namazını müteakip Bitlis Müftüsü Mehmet Faysal Geylanî’nin kıldırdığı cenaze namazının ardından Şeyh Abdurrahman-i Tağî Mezarlığı’nda tekbir ve salavatlar eşliğinde toprağa verildi. Şeyh Abdulkerim Çevik’in cenazesine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

     ŞEYH ABDULKERİM ÇEVİK KİMDİR?

     Norşin Medresesi Baş Müderrisi, Nakşibendî âlimi Şeyh Muhammed Ziyaeddîn’in torunu, Şeyh Ataullah’ın oğlu olan Şeyh Abdulkerim Çevik, 1969 yılında Bitlis ilinin Güroymak (Norşîn) ilçesinde dünyaya geldi.

     6 yaşında başladığı ilk eğitim ile birlikte, Norşîn’de çeşitli medreselerde amcası Şeyh Muhammed Hafid, Şeyh Mazhar, Şeyh Fedli, Mella Sabri, Horasanlı Mella Ebubekir gibi büyük âlimlerin yanında medrese eğitimine başladı.

     Medrese kitaplarının birçoğunu bu âlimlerin yanında okuduktan sonra, 1988 yılından itibaren, Siirt (Sêhrd) ilinin Aydınlar (Tillo) ilçesinde Seyda Burhaneddin’in başmüderrisliğini yaptığı Tillo Medresesi’nde eğitimine devam ederek 1991 yılında ilim icazetini aldı.

     Çevik ardından dînî eğitimine Bitlis’in Güroymak (Norşîn) ilçesinde Nakşibendi tarikatı içerisinde şeyh olarak kabul edilen çeşitli isimlerin önderliğinde devam etti. Amcası Şeyh Muhammed Hafid’in 2001 yılında vefatından sonra, Şeyh Fetullah-i Verkanis’in torunu Şeyh Asım’ın yanında tedrisatını tamamlayarak 2007 yılında irşâd ile görevlendirildi.

     Bunun yanısıra normal üniversite öğrenimi de gören Şeyh Abdulkerim Çevik, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde “İlahiyat” ve “Sosyoloji” bölümlerinden mezun oldu.

     Şeyh Abdulkerim Çevik, özellikle Bitlis ve çevresinde dînî ve sosyal konularla ilgili kendisine danışılan isimler arasında yer alıyordu.

     Sediyani Haber olarak menfur saldırıda hayatını kaybeden Şeyh Abdulkerim Çevik’e Allah’tan râhmet, başta ailesi ve talebeleri olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     19 OCAK 2020

 

873 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir