Bingöl’de 4500 Yıllık Biberonlar Bulundu

 

isediyani

Bingöl (Çêwlik) ilimizin Solhan (Boğlan) ilçesine bağlı Murat (Norık) köyündeki Norık Höyük’te yapılan kazılarda 4500 yıllık biberonlar bulundu.

 

 

     Bingöl (Çêwlik) ilimizin Solhan (Boğlan) ilçesine bağlı Murat (Norık) köyündeki Norık Höyük’te yapılan kazılarda 4500 yıllık biberonlar bulundu.

     Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ve Elazığ Müze Müdürlüğü koordinesinde, Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç başkanlığında ve Fırat Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Abdulkadir Özdemir’in bilimsel danışmanlığında Bingöl’ün Solhan ilçesi Murat (Norık) köyündeki Norık Höyük’te tamamlanan kurtarma kazı çalışmalarında bulunan objeler günyüzüne çıkartılıyor. Kazı çalışmalarında bulunan küçük bir testiyi andıran üç objenin 4500 yıllık geçmişe sahip Erken Tunç Çağı’na ait biberon olduğu belirlendi. Pişmiş topraktan yapılan, tek kulplu, emzik ağızlı 50 ile 150 mg hacme sahip biberonların o dönemde bebeklerin süt ve sıvı gıdaları alması için yapıldığının değerlendirildiği aktarıldı.

     2019 yılında Norık 2’de tamamlanan kazılarda bulunan objelerle ilgili bilgi veren Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç şunları söyledi: “Yaptığımız çalışmalarda 100 m²’lik alanda 46 tane bölüm açıldı. 4600 m²’lik alanda aşağı inilerek çıkarılan materyaller gerek etüt, gerekse sağlam olan malzemeler kayıt ve numara verilerek müzemize taşındı. Burada 124 envanterlik eser tespit edildi. Bu kazılarda en eski denilen malzemeler en alt katmanından 5 m daha kazılarak sonraki alanda çıkmaya başladı. Erken Tunç Çağı denilen çağda en ilginç eser ise çocuklara süt vermek için kullanılan biberonlar oldu. Buna benzer biberonlar daha önce Çanakkale’deki kazılarda çıkmıştır. Bunlar ise pişmiş topraktan ve M. Ö. 2500 yıllarına aittir. Bu eserler birleştirilerek müzemizde en değerli eser grubuna girmektedir.” Kazılarda Erken Tunç Dönemi’ne ait üç tane biberon bulunduğunu dile getiren Kılınç şöyle devam etti: “4500 yıl öncesine ait olan çocuklara süt verilen biberonlar ve Bizans dönemine ait seramik kırıkları haç motifleri ele geçti. En üst katmanda yer yer İslamî döneme ait bulgulara rastlanmaktadır. Aşağı inildikçe çeşitlilik de arttı. Demir Çağı’na ait ve M. Ö. 2000’li yıllara ait çok sayıda pişmiş topraktan yapılmış eserler çıktı. Bu da yaklaşık 2 m indikten sonra oldu. Daha aşağı 4 m’yi geçtikçe Erken Tunç Çağı’na ait ve M. Ö. 2500’lü yıllara ait, günümüzden ise 4500 yıl eskiye ait seramikler, bulgular elimize geçti. 600 envanterlik eser bulunmaktadır. 5 kültür katmanı keşfettik. En üst yer İslamî Çağ, daha sonra Ortaçağ Bizans, onun bir altında Urartular, Demir ve Erken Tunç Çağı’na kadar giden kültür katmanları tespit edildi. Bu kültür katmanları 46 açmada her bir açma 100 m², 4600 m²’lik alanda tamamen tabandan başlayarak zemine ininceye kadar devam etti. Arkeologlar marifeti ile en az hasarla müzemize getirildi.”

     AJANSLAR

     12 OCAK 2020

 

439 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir