Finlandiya Haftada 4 Gün, Günde 6 Saat Çalışma Sistemine Geçiyor

 

isediyani

Finlandiya Başbakanı Sanna Mirella Marin, ülkesinde haftada 4 gün ve günde 6 saatlik mesailerden oluşan bir çalışma sistemine geçilmesi için kolları sıvadı.

 

 

     Finlandiya Başbakanı Sanna Mirella Marin, ülkesinde haftada 4 gün ve günde 6 saatlik mesailerden oluşan bir çalışma sistemine geçilmesi için kolları sıvadı. Başbakan Marin, “İnsanların ailelerine, sevdiklerine, hobilerine ve kültür gibi yaşamını diğer yönlerine daha fazla vakit ayırmayı hak ettiklerine inanıyorum. Finlandiya vatandaşlarının daha az çalışmasına izin vermek önemli. Mesele, kadınca bir tarzla yönetmek değil, seçmenlere yardım sunmak ve sözlerinizi tutmakla ilgili” dedi.

     Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Sanna Marin, Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı dönemde de daha kısa çalışma sürelerini savunuyordu.

     Avustralya merkezli reklam ve pazarlama şirketi Versa da haftada 4 gün çalışma sistemini uyguluyor. Versa çalışanları hafta sonuna ek olarak Çarşamba günleri izin yapıyor. Şirket, bu şekilde kâr oranlarının % 300 arttığını savunuyor.

     Yeni Zelanda’da faaliyetlerini sürdüren Perpetual Garden isimli değerleme şirketi, 4 gün iş – 3 gün tatil düzenini kalıcı hale getirmişti. Şirket sahibi Andrew Barnes, bu düzenin hem çalışanlar hem de işçiler için ideal olduğunu savunuyor.

     Rusya’da da Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı’nın üretkenliği artırmak için yürürlüğe koyulması planlanan haftada 4 gün çalışma sistemini test etmeyi değerlendirdiği belirtiliyor.

     Geçtiğimiz yıl Kasım ayında teknoloji devi Microsoft’un Japonya şubesi bir ay boyunca gerçekleştirdiği denemede çalışanlarına haftada 3 gün izin vermiş, denemenin sonunda verimliliğin yaklaşık % 40 arttığı görülmüştü. Şirketin bir proje olarak yaptığı bu denemeye “2019 Yazı İş – Yaşam Seçimi Meydan Okuması” adı verildi. Proje boyunca, 2300 çalışanın hepsine 5 Cuma günü boyunca izin verildi. Çalışma haftasının kısaltılması nedeniyle hiçbir çalışanın maaşında kesinti yapılmadı ve çalışılmayan günler yıllık izinlerden düşülmedi. Şirketin denemesi bununla da sınırlı kalmadı, çalışanların aileleri ile tatil yapmaları ya da kendilerini geliştirmeleri için her çalışana 100.000 Yen verildi. Microsoft Japonya Başkanı ve CEO’su Takuya Hirano, yapılan deneyle ilgili olarak, çalışanların % 20 daha az çalışma süresiyle aynı sonuçları nasıl elde edebileceklerini düşünmelerini ve deneyimlemelerini istediklerini belirtti. Microsoft Japonya’nın 3 günlük haftasonu denemesi, üretkenlikte % 39, 9’luk bir artışa neden oldu. Bu da çalışanların zamanlarında daha ekonomik ve verimli olmaları gerektiği anlamına geliyordu. Bu süre zarfında birçok toplantının kısaltılmış bir şekilde ya da uzaktan yapıldı. Microsoft Japonya’nın ofisleri 5 gün daha boş kaldığından, elektrik kullanımı % 23, 1 oranında azaldı. Çalışanlar ayrıca % 58, 7 daha az sayfa yazdırdı, bu da daha kısa bir çalışma haftasının hem insanlar hem de çevre için iyi olabileceği anlamına geliyor.

     Workforce Enstitüsü’nün 8 ülkeden 3000 işçiyle yaptığı araştırmada da ideal çalışma günü 4, tatil günü ise 3 olarak tanımlanıyor. Geçen yıl yayımlanan rapora göre dünya çapında çalışanların neredeyse yarısı işini günde 5 saat veya daha az zamanda tamamlayabiliyor. Çalışanların % 75’i daha uzun bir haftasonu istiyor. Çalışanların % 86’sı işleriyle ilgisi olmayan görevler yaptığını belirtirken, % 41’i günün 1 saatini kendi işleriyle ilgisiz konularda boşa harcadığını belirtiyor.

     FİNLANDİYA İSTATİSTİKLERİ:

  • Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında 1. sırada.
  • Küresel Emeklilik Endeksi’ne göre en iyi emeklilik sıralamasında 4. sırada.
  • Dünya Ekonomi Forumu (WEF)’nun Küresel Rekabet Raporu’na göre dünyanın en rekabetçi ekonomileri sıralamasında 11. sırada.
  • Mercer’in “Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri” raporuna göre Finlandiya’nın başkenti Helsinki güvenlik kategorisinde 2. sırada.
  • Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 2. sırada.

     AJANSLAR

     6 OCAK 2020

 

778 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir