Florida’da Bir Golf Sahasının Altında Köle Mezarlığı Bulundu

 

isediyani

ABD’nin Florida eyaletinin başkenti Tallahassee’ye bağlı Leon ilçesindeki bir golf sahasının altında 40 tane köle mezarı bulundu.

 

     Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Florida eyaletinin başkenti Tallahassee’ye bağlı Leon ilçesindeki bir golf sahasının altında 40 tane köle mezarı bulundu. Köle mezarlığının bulundu arazinin, dönemin pamuk tarlalarının bulunduğu ekim alanı olduğu bildirildi. Ahşaptan yapılmış işaretlemeler aracılığıyla bulunan mezarlıkta kölelerin gömülü olduğu anlaşıldı.

     Sözkonusu “Capital Cirty Country Club” golf kulübü üyeleri ise, yıllardır altında köle mezarlığı olduğunu bilmeden golf sahasında oynadıklarını ve bu durum karşısında şaşkın olduklarını belirtti. Diğer yandan kulüp yöneticileri, yüz yıl önce golf sahasının inşâsı sırasında arazinin altında ne olduğunu araştıracak teknolojik imkânlarının bulunmadığını açıkladı.

     Eyalet yetkilileri, çim sahanın altında daha fazla mezarın olması ihtimali üzerine bölgede araştırmalara devam ettiklerini duyurdu. Beyaz Olmayan Halklar Derneği (NAACP) Eski Başkanı Delaitre Hollinger, atalarının da Leon bölgesindeki pamuk tarlalarında köle olarak çalıştığını ve ABD’nin karanlık tarihi ile yüzleşmesi gerektiğini açıkladı.

     Tallahassee’deki Leon ilçesi, iç savaş öncesi dönemde kölelerin yoğunlaştığı ve pamuk ekonomisinin güçlü olduğu bölgelerden biriydi. Arkeolog Jeffrey Shanks, yeraltı radarları ve ceset arama köpekleri aracılığıyla 7000 m²’lik alanda haftalarca araştırma yaptıklarını ve golf sahasının altında bir mezarlık olduğunu doğruladı. Shanks ayrıca, muhtemel köle mezarlıklarının sadece Florida’nın değil, ülkenin güneydoğusunun “gerçek bir sorunu” olduğunu söyledi.

     Bölgeki Afro – Amerikalılar, bulunan köle mezarları için anıt yapılmasını ve ülkenin karanlık köle tarihinin aydınlatılmasını talep ediyor.

     EURONEWS

     26 ARALIK 2019

 

434 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir