Çocuklar Zekâsını Anneden Alıyor

 

isediyani

Araştırmacılara göre çocuğun ne kadar akıllı olacağını annenin genetiği belirliyor ve babanınki herhangi bir fark yaratmıyor.

 

 

     Araştırmacılara göre çocuğun ne kadar akıllı olacağını annenin genetiği belirliyor ve babanınki herhangi bir fark yaratmıyor.

     Kadınların zekâ genlerini çocuklarına aktarması daha muhtemel çünkü bu genler X kromozomu üzerinde taşınıyor ve kadınlar bu kromozomdan iki tanesine sahipken erkeklerde sadece bir tane bulunuyor. Ancak bunun da ötesinde, bilim insanları artık babadan kalıtılan gelişmiş bilişsel işlevlerle ilgili genlerin doğrudan devredışı bırakıldığını düşünüyor.

     “Koşullu genler” ismiyle bilinen sınıftaki genlerin, bazı durumlarda yalnızca anneden, diğer durumlardaysa yalnızca babadan geldiğinde çalıştığı düşünülüyor. Zekânın da bu koşullu genlerin anneden gelen kısmında bulunduğuna inanılıyor.

     Genetiği değiştirilmiş fareler kullanan laboratuar çalışmaları, fazladan anne geni taşıyan farelerde daha büyük kafa ve beyin ancak daha küçük vücûtlar geliştiğini gösterdi. Fazladan baba geni taşıyan farelerse daha küçük beyin ve daha büyük vücûda sahip oldu. Araştırmacılar, fare beyinlerindeki yeme alışkanlıklarından hafızaya farklı bilişsel işlevleri kontrol eden 6 farklı kısımda yalnızca anneden ya da babadan gelen genlerin etkin olduğu hücreler tespit etti.

     Babadan gelen genlerin etkin olduğu hücreler cinsellik, yiyecek ve saldırganlık gibi işlevleri kapsayan limbik sistem kısımlarında yoğunlaşıyor. Ancak araştırmacılar, anlamlandırma, düşünme, dil ve planlama gibi en gelişmiş bilişsel işlevlerin yer aldığı serebral kortekste (gri madde) babadan gelen hücreler bulamadı.

     İnsanların bu açıdan farelere benzemeyebileceğini düşünen Glasgow’daki araştırmacılar, zekâyı araştırmak için daha insan odaklı bir yaklaşıma yöneldi. Fare araştırmalarından ulaştıkları sonuçları gerçek hayatta doğrulamak isteyen araştırmacılar, 1994’ten itibaren her yıl, 14 – 22 yaşlarında 12 bin 686 gençle görüştü. Katılımcıların eğitiminden ırkına ve sosyo – ekonomik durumuna kadar pekçok unsuru hesaba katan ekip, bireylerin zekâsını en iyi öngören etkenin annenin IQ’su olduğu sonucuna ulaştı.

     Ancak araştırmacılar, aynı zamanda genetiğin zekâyı tek başına belirlemediğini vurguluyor. Zekânın yalnızca % 40 – % 60 arasındaki bir oranının kalıtımsal olduğu tahmin edilirken çevresel etkenlere de benzer bir oran kalıyor.

     INDEPENDENT

     25 ARALIK 2019

 

548 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Çocuklar Zekâsını Anneden Alıyor

  1. osman alıcı dedi ki:

    Anne kendini ne kadar eğittiyse çocuğa da o kadar verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir