Batı Afrika Ülkeleri 74 Yıldır Kullandıkları Fransız Frangı’nı Bırakıyor

 

isediyani

Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülke, 2020’den itibaren sömürge döneminden kalma 74 yıllık CFA Frangı’nı yürürlükten kaldırarak ortak para birimine geçecek.

     Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülkenin, 2020’den itibaren sömürge döneminden kalma 74 yıllık CFA Frangı’nı yürürlükten kaldırarak ortak para birimine geçeceği bildirildi.

     Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ado Dramane Ouattara, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron ile Fildişi Sahili’nin en büyük kenti Abidjan’da düzenlediği ortak basın toplantısında, UEMOA üyesi 8 ülkenin CFA Frangı konusunda reform kararı aldığını, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA Frangı’nı gelecek yıldan itibaren kullanmayacaklarını belirtti. “UEMOA ülkeleri, CFA Frangı’nı bırakarak Eko para birimine geçecek” diyen Ouattara, 8 ülkenin ayrıca Fransa Merkez Bankası ve hazinesi ile teknik bağlarını keserek, yeni para birimini kendilerinin yöneteceğini vurguladı. Ouattara, Eko’nun değerinin de CFA Frangı gibi Euro’yla sabitleneceğini kaydetti. CFA Frangı’nın bugüne kadar önemli bir araç olduğunu ifade eden Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı, “Ancak, büyük dinamiğimizi sağlamlaştırmak için daha hırslı reformlar yapmalı, halklarımızın satın alma gücünü korumalıyız” diye konuştu.

     Eko sisteminde Fransa, Batı Afrika Merkez Bankası (BCEAO), bankacılık komisyonu ve para politikası konseyinde bulunan temsilcilerini de çekecek. Afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin % 50’sinin Fransa Merkez Bankası’nda tutulması uygulaması da kalkacak. Diğer yandan, Fransa, kriz durumunda garantör ülke olmayı sürdürecek. Eko’yu kullanan ülkeler, ithalatlarını ödeyemeyecek bir duruma düşerse, Fransa bu ödemeleri yapacak ama para politikası konseyine dönmeye de hak kazanacak. Sabit parite koşulunun zaman içinde değiştirilebileceği belirtiliyor.

     UEMOA ile Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu (CEMAC) üyesi 14 Afrika ülkesi, sömürge döneminden bu yana CFA Frangı’nın iki farklı çeşidini kullanıyor. Eko sadece UEMOA üyesi Benin, Burkina Faso, Gine – Bissao, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal ve Togo’da kullanıma sokulacak.

     AJANSLAR

     22 ARALIK 2019

 

516 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir