10 Yaşındaki Kürt Kızı Agırîn, Matematik’te Dünya Şampiyonu Oldu

 

isediyani

İran Kürdistanı (Rojhılat)’nın Urmiye şehrinden olan 10 yaşındaki Kürt kızı Agırîn İbrahimî, Kamboçya’da düzenlenen Dünya Mental Aritmetik ve Matemetik Yarışması’nda birincilik elde ederek “dünya şampiyonu” oldu.

     İran Kürdistanı (Rojhılat)’nın Urmiye şehrinden olan 10 yaşındaki Kürt kızı Agırîn İbrahimî, Kamboçya’da düzenlenen Dünya Mental Aritmetik ve Matemetik Yarışması’nda birincilik elde ederek “dünya şampiyonu” oldu.

     Kamboçya’da Zihin Geliştirme Programı UCMAS tarafından düzenlenen yarışmada Agirîn, 4000 öğrenci arasında birinci gelerek dünya şampiyonluğunu elde etti. Rûdaw’a konuşan Urmiyeli Agirîn İbrahim’in annesi Şermîn Yusuf Bedirxan, kızının 5 yaşından beri okumaya ve Matematik’e ilgi duyduğunu, bu nedenle okumasına önem verdiklerini söyledi. Anne Şermîn Hanım, “Kızım şu an 10 yaşında ve 8 dakikada hiçbir alet kullanmadan hızlı ve doğru bir şekilde zihinsel hesaplamalar yaparak 200 soruyu doğru cevaplıyor” diye konuştu. Agırîn’in teyzesi Zehra Abdurrahman da yeğeni Agırîn’in ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, “Agırîn, daha önce de Malezya’da düzenlenen Asya UCMAS yarışmasında birincilik elde etmişti. Bu yıl ise dünya birincisi oldu” dedi.

     İlk olarak Malezya’da hizmet vermeye başlayan UCMAS, dünyada 52’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve Mental Aritmetik konusunda dünya şampiyonları yetiştiren bir firma. UCMAS Zihin Geliştirme Programı Kurucusu Dino Wong, Mental Aritmetik’in bilgi, yaşam tecrübesi ve yaratıcılık ürünü olduğunu belirterek, kendilerine en iyi şekilde yetiştirmeleri için çocuklara yardımcı olmayı amaçlayan bir zihin geliştirme programı olduğunu belirtiyor.

     MENTAL ARİTMETİK NEDİR?

     Mental Aritmetik yönteminde, 4 – 12 yaş arasındaki çocuklarda abaküs kullanılarak temel matematiksel işlemleri öğretiliyor. Bunu yaparken de zamanın kullanımı çok önemli. Çocuklar tüm bu işlemleri çok hızlı bir şekilde yapmayı öğreniyor. Sayıların ve matematiksel işlemler, abaküs kullanarak öğretildikten sonra abaküs kaldırılarak işlemlerin zihinden yapılmasıyla program devam ediyor. Abaküs kaldırıldıktan sonra çocuklar aktif olarak beynin sağ yarıküresini kullanarak, abaküsün zihinlerindeki görselini kullanarak işlemleri çok hızlı bir şekilde yapmaya devam edebiliyorlar.

     RÛDAW

     19 ARALIK 2019

 

692 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir