Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi: “Kürtler’in Kimliğini Hiç Kimse Yok Edemez! Kürdistan Toprakları Suriye, Türkiye, Irak ve İran Tarafından Bölünüp Paylaşılmıştır”

 

isediyani

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisî: “Kürtler’in kimliğini hiç kimse yok edemez! Kürdistan toprakları Suriye, Türkiye, Irak ve İran tarafından bölünüp paylaşılmıştır.”

 

     Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdulfettah Said Hûseyn Xelil es- Sisî, hiç kimsenin Kürt kimliğini yok edemeyeceğini söyleyerek, Kürtler’in tarihte çok zûlme maruz kaldığını belirtti.

     Mısır’ın Şarm el- Şeyh kentinde düzenlenen Dünya Gençlik Forumu’nda katılan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisî, foruma katılan Kürt bir kızın Ortadoğu’da Kürtler’in ve diğer oluşumların haklarıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Kürdistan topraklarının İran, Türkiye, Irak ve Suriye tarafından bölünüp paylaşıldığını kaydeden Sisî, geçtiğimiz 60 yılda Kürtler’in pekçok zûlme maruz kaldığını ifade etti. Sisî, “Yaşanan parçalanmaya rağmen Kürtler’in dili, kültürü ve sanatı varlığını korumuştur. Kürtler’in eserleri ve kaynakları ise her ülkenin kendi iç savaşında yok edildi” dedi. Halkların taleplerinin meşrû olduğunu vurgulayan Sisî, “Kürt Sorunu”nun barışçıl yolarla çözülmesi gerektiğini ve ülkelerin bölünmesinin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

     SEDA EL- BELED

     17 ARALIK 2019

 

1123 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi: “Kürtler’in Kimliğini Hiç Kimse Yok Edemez! Kürdistan Toprakları Suriye, Türkiye, Irak ve İran Tarafından Bölünüp Paylaşılmıştır”

 1. Alan AMEDÎ dedi ki:

  Destê we xweş be.Îbrehîm bıra
  Ez we pîroz dıkım jı bo vê parvekırına hêja..

  Bě dewletîya Mıletê Kurd, EYB U ŞERMEKE MEZINE
  jıbo Cîhanê..

  DEWLETA KURDĪSTANÊ ,GARANTĪYA HEBUN U PARASTINA MILETÊ KURD E..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir