Kalaallit Nunaat’ın Altında Akan Bir Karanlık Nehir Keşfedildi

 

isediyani

Dünyanın en büyük adası olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da buz tabakasının altında alan bir karanlık nehir keşfedildi.

 

 

     Dünyanın en büyük adası olup “Amerika” kıtasında yer almasına rağmen Avrupa ülkesi Danimarka’ya ait otonom bir bölge olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da buz tabakasının altında akan bir karanlık nehir keşfedildi. Binlerce kilometre uzunluktaki nehre “Karanlık Nehir” ismi verildi.

     Grönland (Kalaallit Nunaat)’ın altındaki taş yataklarını inceleyen araştırmacılar, yer altında uzanan ve binlerce kilometre uzunluğa erişen bir nehir bulduklarını açıkladılar. Bu keşif, yeni ve gelişmiş radar teknolojileri sayesinde yapıldı.

     Araştırmacılar, adanın üstündeki buzulların erimesiyle birlikte merkezden denize doğru uzanan damarların bir nehir oluşturmuş durumda olduğunu keşfetti. Oluşan kollar her ne kadar denize doğru uzansa da denize asla kavuşmuyor, bu nedenle de “karanlık nehir” olarak adlandırılıyor.

     Araştırmacılar nehri gözlemleyebilmek için ilk olarak adanın üzerinde gezen uçaklarla radar gözlemleri gerçekleştirdi. Gelen bilgileri kullanan araştırmacılar, mevcut haritalardaki boşlukları doldurdu. Böylece elinde adanın tamamlanmış bir haritası olan bilim insanları, suyla doldurabilecekleri sanal bir model üretti. Bu sanal su kütlesinin akışı ve hareketleri sonucunda karanlık nehrin hareketleri de çözülmüş oldu.

     LIVE SCIENCE, AJANSLAR

     15 ARALIK 2019

 

455 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir