Endonezya’da Dünyanın En Eski Hayvan Resimleri Bulundu: 43.900 Yıllık

 

isediyani

Endonezya’da bir mağarada avlanma anını sahnelendiren ve 43 bin 900 yıllık olan çizimlerin, “dünyanın en eski hayvan resimleri” olduğu belirlendi.

 

     Endonezya’da bir mağarada avlanma anını sahnelendiren ve 43 bin 900 yıllık olan çizimlerin, “dünyanın en eski hayvan resimleri” olduğu belirlendi.

     Sulawesi Adası’nda iki yıl önce keşfedilen 4, 5 m boyundaki mağara resimlerinde, ilk insanlar tarafından mızrak ve halata benzer aletlerle kovalanan, koyu kırmızı bir renkle çizilmiş vahşi hayvanlar görünüyor. Ancak çizimin çok iyi durumda bulunmadığı belirtiliyor. Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nin araştırmasına göre, bulunan hayvan figürleri, Üst Paleolitik Dönem’e ait ve 43.900 yıllık geçmişe sahip.

     Araştırmacılar, “Bu av sahnesi, bildiğimiz kadarıyla hikâye anlatıcılığının en eski resimsel kaydı ve dünyadaki en eski simgesel sanat eseri” yorumunu yaptı. Çizimlerin aynı zamanda “sözlü anlatımın en eski delili” olduğunu belirten uzmanlar, “Bu kayda değer bir şey, çünkü hayalî öyküler yaratma kabiliyeti insan dilinin gelişimindeki ve modern bilişsel becerilerin gelişmesindeki en kritik ve son aşama olabilir” ifadelerini kullandı.

     Sulawesi’de en az 242 mağara bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, yeni keşiflerin yapılabileceğini belirtti. Geçen yıl da yine Endonezya’nın Borneo Adası’ndaki mağarada bulunan hayvan resimlerinin de en az 40 bin yıl öncesine ait olduğu açıklanmıştı.

     Bilim dünyası uzun bir süre mağara sanatının Avrupa’da ortaya çıktığını düşünüyordu. Ancak Endonezya’da bulunan bu örnekler bu teoriyi çürüttü.

     NATURE

     11 ARALIK 2019

 

523 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir