İskoçya’da 4000 Yıllık Gizemli Taşlar Bulundu

 

isediyani

İskoçya’nın kuzeyindeki Orkney (Arcaibh) Adaları’nda antik bir ocağın etrafına dağılmış 4000 yıllık 9 gizemli taş oyma keşfedildi.

 

 

     İskoçya’nın kuzeyindeki Orkney (Arcaibh) Adaları’nda antik bir ocağın etrafına dağılmış 4000 yıllık 9 gizemli taş oyma keşfedildi.

     Taş oymalar büyük gövdeli, uzun boyunlu ve başlı insan figürlerine benziyor. Yaklaşık 50 cm uzunluğundaki taşlar, üç sanduka mezar, iki ocak ve kırılmış taşlarla doldurulmuş kısmî bir delikten oluşan bir yapının içinde bulundu.

     Arkeologlar, bir elektrik trafo merkezi için belirlenmiş bir alanı incelerken, Finstown yerleşimindeki yapıları ortaya çıkardı. Ocaklardan birinin içinde “Finstown Adamı” olarak adlandırılan tek bir taş figür bulundu. Daha sonra aynı ocağın içindeki diğer sekiz taş figürü ortaya çıkardılar.

     Yapının amacının ne olduğu belli değil, ancak taş figürler, ocaklardan birinin dahil olduğu yapıya konulduğu için yeterince önemliydi. Ayrıca M. Ö. 2000’li yıllara tarihlenen taş figürlerinin kasıtlı olarak insanlara benzemesi için yapılıp yapılmadığı ya da başka bir amaç için bu şekilde şekillendirilip şekillendirilmediği de açık değil. Taşlar, sivri uçlu bir aletle yontma işlemini içeren ve gagalama adı verilen bir teknik kullanılarak, bir baş, omuz ve beden biçiminde oyulmuştu.

     Taş figürlerden bazıları insan vücûduna çok benziyor, bazıları ise düz ve ağırlık olarak kullanılan dikili taşlara benziyor. Bu ağırlıklar, binanın çatısını tutmaya yardımcı olan sabitlenmiş halatlara tutturulmuş olabilir. Colin Richards, “Tarihöncesi Orkney’de insanların tasvirlerini bulmak çok nadir bir olay. Eğer bunlar gerçekten figür ise, bir yapı içinde dokuz figür bulmak çok heyecan verici” diyor.

     Ekip ayrıca insanların 4000 yıl önce araziyi işlediğine dair izler keşfetti. Yakındaki bir kazı alanında, muhtemelen tarihöncesi pulluklar tarafından yapılmış uzun çapraz çizgiler bulundu.

     LIVE SCIENCE

     10 ARALIK 2019

 

431 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir