Boncuklutarla (Bermeçok), Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’den 1000 Yıl Daha Eski Bulgular İçeriyor

 

isediyani

Mardin (Mêrdîn) ilimizin Dargeçit (Kerboran) ilçesindeki Boncuklutarla (Bermeçok)’daki kazı alanı, Şanlıurfa (Riha) ilimizdeki Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’den 1000 yıl daha öncesine giden bulgular içeriyor.

     Medeniyetlerin beşiği olan Kürdistan topraklarında, Mardin (Mêrdîn) ilimizin Dargeçit (Kerboran) ilçesindeki Boncuklutarla (Bermeçok)’daki kazı alanı, Şanlıurfa (Riha) ilimizdeki Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’deki bulguları destekleyen, hatta 1000 yıl daha öncesine giden bulgular içeriyor.

     Tarih boyunca Sümer, Akkad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Lolo, Guti, Kardu, Mitanni ve Mervani’nin da aralarında yer aldığı 25 medeniyete evsahipliği yapan alanda, “Ilısu Barajı ve HES Projesi Katliâmı Alanında Yok Edilen Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar” kapsamında Mardin Müze Müdürlüğü tarafından 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarının üçüncü sezonu tamamlandı. Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed İkbal Saylık, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Evindar Yeşilbaş, öğretim üyeleri Ergül Kodaş, Bülent Genç ve Zekai Erdal, Boncuklutarla (Bermeçok)’da incelemelerde bulundu.

     Özcoşar, yaptığı açıklamada, insanlık tarihinin aydınlatılmasının önemine işaret ederek, bu işin arkeologlar ve Eski Çağ tarihçilerince yürütüldüğünü söyledi. Bu çalışmanın yürütüldüğü yerler arasında Boncuklutarla’nın da geldiğini ifade eden Özcoşar, bu alanın insanlık tarihi için yeni bilgiler ve bulgular içerdiğini belirtti. Özcoşar, Göbeklitepe’nin bu mânâda uyandırdığı heyecana değinerek, şöyle konuştu: “Boncuklutarla’daki kazı alanı tam olarak da Göbeklitepe’deki bulguları destekleyen, hatta ondan 1000 yıl daha öncesine giden bazı bulgular içeriyor. Bu yönüyle aslında ilk yerleşik hayata geçenlerin inançlı insanlar olduklarını ispatlayan bir bulgu olarak değerlendirmek mümkün. Bunun üzerinden değerlendirdiğimizde, aslında bulunduğumuz bölge insanlığın ilk yerleşik alanlarından biri olması, buraya yerleşen ilk insanların inançlı olduklarını göstermesi açısından önemli bir alan.” Göbeklitepe ve Boncuklutarla karşılaştırıldığında benzer hususlar bulunduğuna dikkati çeken Özcoşar, “Ama şöyle bir özellik var: Bulunduğumuz alan Göbeklitepe’den bin yıl daha eski olabilecek bazı bulguları içeriyor. Dolayısıyla Göbeklitepe’den daha eski bir yapının, daha kadim bir yapının yanında duruyoruz şu anda. Öyle bir farktan bahsedebiliriz” diye konuştu. Özcoşar, Boncuklutarla konusunda üniversite olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dargeçit Belediyesi’nin işbirliğiyle önemli çalışmalar yapmayı planladıklarını dile getirerek, Göbeklitepe’nin Şanlıurfa açısından önemli bir destinasyon haline geldiğini, sözkonusu alanı da Mardin için önemli bir destinasyona dönüştürmeyi hedeflediklerini aktardı.

     MAÜ Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ergül Kodaş da, 2017 yılından bu yana Boncuklutarla’da kazıların bilimsel başkanlığını yürüttüğünü belirtti. Geniş kapsamlı kazıların iki yıldır MAÜ ve Mardin Müzesi işbirliğiyle yürütüldüğünü dile getiren Kodaş, şunları kaydetti: “Boncuklutarla ilginç bir yerleşim yeri. M. Ö. 11.000 ile M. Ö. 12.000’lere giden tabakaları ile başlayan ilk yerleşik hayat. Yerleşim yerinde birçok ev ve konutun yanısıra mezarlar ve özel binalar ile tapınak olarak isimlendirilen birçok özel yapı da açığa çıkarıldı. Yukarı Dicle havzasının, Kuzey Mezopotamya’nın yerleşik hayata nasıl geçtiği, avcı toplayıcı hayattan besin üretim tarzına nasıl geçildiği, kültürel, dînî yapıların nasıl bir değişime uğradığı gibi birçok noktada bize bilgi vermesi açısından yeni bir kilit noktası.” Kodaş, alanda Göbeklitepe ile benzer binaların olduğunu, yer yer bazılarının Göbeklitepe’den daha eskiye uzandığını anlatarak, “Kamusal alan, tapınak, dînî mekân dediğimiz binaların daha eskiye giden örneklerini Boncuklutarla’da tespit ettik” ifadelerini kullandı. Kazı çalışmalarında bu yıl sona gelindiğini aktaran Kodaş, halen envanter ve etüt çalışmaları yaptıklarını belirtti. Kodaş, devam edilmesi hedeflenen kazılarla yeni verilere ulaşmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     4 ARALIK 2019

 

652 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Boncuklutarla (Bermeçok), Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’den 1000 Yıl Daha Eski Bulgular İçeriyor

  1. Mahmut dedi ki:

    BURADA BİR AYRINTI,GÖZDEN KAÇMIŞ.ŞÖYLEKİ:Göbeklitepe,bir yerleşim yeri değil bir tapınma yeridir.Bu nedenledir ki çevrede yapılan kazılarda, bu tapınma yerlerini inşa edenlerin yerleşik yerleri aranmaktadır.Ayrıca, tapınma yerine yakın yerleşim yerlerinin olma ihtimali çok yüksektir.Nitekim,Göbekli Tepenin bulunduğu Urfa’nın komşu antik yerleşimlerinin tarihi,Göbeklitepe tarihinden daha eskidir.Örn:D.Bakır/Ergani’nin “ÇAY ÖNÜ MEZRASI” Günümüzde Dünya’nın en eski yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir.Batman’da ki”KORTIK” mevki’nin “Çay Önü mezrası” yerleşiminden daha eski olduğu çıkan buluntular doğrultusunda ileri sürülmüştür.Ancak bu durum, Uluslararası Arkeologlar arasında oluşturulan bir mutabakatla tescil edilmemiştir.Mardin BONCUKLU tarla için de bu ileri sürüldüğü gibi Siirt ÇEMMI ĞALAN ve Gaziantep “DLOK” ve KER-U GAMEŞ(karkamış) antik kentleri için de aynı iddialar,ileri sürülmektedir. Yani,Göbeklitepe bir yerleşim yeri olarak tescil edilmediğinden çevresinde bulunan yerleşim yerlerinin Göbeklitepe’den daha eski olduğu tartışmasızdır.Bu doğrultuda,kazılar sonlandıktan sonra daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir