Kürt Sanatçı Gani Mirzo’nun Belgeseli, Barcelona Uluslararası Engelliler Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” Ödülü Aldı

 

isediyani

Kürt sanatçı Gani Mirzo’nun belgeseli, Barcelona Uluslararası Engelliler Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” ödülü aldı.

 

 

     İspanya’da yaşayan Kürt sanatçı Gani Mirzo’nun hazırladığı “Savaş Sonrası Armoni” belgeseli, Katalonya’nın başkenti Barcelona’da düzenlenen Uluslararası Engelliler Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” olarak ödüllendirildi.

     Rûdaw’a konuşan Gani Mirzo, “Toplam 600 belgesel ve kısa film rekabetli bir yarışa girdi. Sonuç olarak ‘Savaş Sonrası Armoni’ birincilik derecesini elde etti” dedi. Rojava’daki savaş ve sanat belgeselin ana teması olarak ön plana çıkarken sanatçı burada sanatın savaş durumundaki önemi ve rolünden bahsetmektedir. Belgeselin teması hakkında konuşan Mirzo, “Müzik ve sanatla savaşın çirkin yüzünü gizlemeye çalıştık” diye konuştu.

     Yapımını Rûdaw Medya Grubu’nun üstlendiği belgesel Arjantin uyruklu iki yönetmen tarafından 1 yılda çekildi. Raqqa, Qamîşlo ve Kobanî gibi kentlerde çekilen belgeselde Ermenî ve İspanyol müzisyenler de rol aldı.

     1968 yılında Rojava’nın Qamîşlo şehrinde doğan Gani Mirzo, Halep’teki konservatuarda iki yıl müzik eğitimi aldıktan sonra doğduğu kente dönerek müzik öğretmenliği yaptı. Müzik eğitimi için 1993 yılında İspanya’ya gitti. Yaklaşık 26 yıldır Barcelona’da yaşayan sanatçı, birçok sanat dalında çalışmalar yürütüyor.

     RÛDAW

     3 ARALIK 2019

 

530 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir