Vartolu Çoban Vedat Yalçın’ın Hayâli Sergi Açmak

 

isediyani

Muş (Mıj) ilimizin Varto (Gûmgûm) ilçesine bağlı Sağlıcak (Dapagê) köyünde çobanlık yapan 34 yaşındaki Vedat Yalçın’ın çeşitli malzemelerle yaptığı heykeller, görenlerin dikkatini çekiyor.

 

     Muş (Mıj) ilimizin Varto (Gûmgûm) ilçesine bağlı Sağlıcak (Dapagê) köyünde çobanlık yaparak geçimini sağlayan 34 yaşındaki Vedat Yalçın’ın çeşitli malzemelerle yaptığı heykeller, görenlerin dikkatini çekiyor.

     Köyünde 4 yıl önce taşların üzerine insan figürleri çizerek sanatına başlayan Yalçın, yaptığı işlemeleri arkadaşlarının beğenmesi üzerine kendini geliştirmeye karar verdi. Dağlardan işleyebileceği taş, ağaç ve atık malzemeleri toplayan Vedat Yalçın, çekiç ve murç yardımıyla bunları işleyerek farklı boyutlarda heykeller yapmaya başladı. Koyunları otlatırken aynı zamanda taş ve ağaçları birer sanat eserine dönüştüren Yalçın, yeterli sayıda heykel yaparak köyde ilk sergisini açmanın hayâlini kuruyor.

     Sanatçı çoban Vedat Yalçın, yaptığı açıklamada, koyunları otlattığı sırada görüntüsünden etkilendiği bir taşı işlemeye başlamasıyla heykele olan ilgisinin başladığını söyledi. Kimi zaman dağda, kimi zaman da köydeki evinin önünde heykel yaptığını belirten Yalçın, sözlerine şunları ekledi: “4 yıl önce çobanlık yaparken bir taş gördüm, sanki ‘ben sıradan bir taş değilim’ dercesine dikkatimi çekti. Onu alıp işlemeye başladım ve o günden sonra ağaçtan, taştan ve birçok atık malzemeden heykel yaptım. Koyunları otlatırken taşlara ve ağaçlara hiç kimsenin bakmadığı açıdan bakıyorum. Bir yüz veya objeye benzettiklerimi alıp işliyorum. Bazı ağaçlar bana ‘yanıp kül olmak istemiyorum’ diyor sanki. Fırına ekmek almaya gittiğimde gördüğüm bir ağaç dikkatimi çekti. Fırıncıdan ona heykel yapmak için istedim. Fırıncı önce güldü, sonra ağacı verdi. O ağaçtan güzel bir heykel yaptım.” Çevresindeki gençlere çaresiz olmadıklarını, istediklerini yapabileceklerini göstermeye çalıştığını belirten Yalçın, “Bize imkân verilmiyor” cümlesinin arkasına takılmadan, bir ağaç yaprağından bile çok güzel şeylerin üretilebileceğini anlatmak istediğini ifade etti. İlk zamanlar köydekilerin kendisini eleştirdiğini aktaran Vedat Yalçın, “Çeşitli objeler, heykeller yaptıkça onların da dikkatini çekti. Her gün gelip yaptığım işlere bakmaya başladılar. Ben yaptıkça onlar benim ne yapmak istediğimi anladı. Yeteri kadar eser yaptıktan sonra, önce köyümde sonra da kentte sergi açmayı hayâl ediyorum” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI, TRT HABER

     2 ARALIK 2019

 

638 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir