Dünyanın En Büyük Belgesel Festivalinde Duhoklu Kürt Yönetmen Rêber Doskî’ye Ödül

 

isediyani

Kürdistan’ın Duhok şehrinden belgesel film yönetmeni Rêber Doskî, “Sıdık and the Panther” adlı belgeseliyle Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA)’nde ödüle layık görüldü.

     Kürdistan’ın Duhok şehrinden belgesel film yönetmeni Rêber Doskî, “Sıdık and the Panther” adlı belgeseliyle Hollanda’da düzenlenen Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA)’nde ödüle layık görüldü.

     Festival jürisi, yaptıkları yazılı açıklamada, Kürt yönetmen Rêber Doskî’nin belgeseliyle ilgili, “Bu ödülü; bizi büyüleyici manzaralar, nefes kesici vahşî yaşam ve aşkın özlem dünyasına taşıyan bu filme armağan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

     Dünyanın en büyük belgesel festivali olarak kabul edilen ve 1988’den beri her yıl düzenlenen etkinlikte, “En İyi Belgesel” dalında ödül alan Kürt yönetmen Rêber Doskî, yaptığı açıklamada, “Benim için dağlar filmin ana kahramanı” diyerek, dağların her zaman Kürtler’i koruduğunu söyledi. Ailesinin Saddam Hüseyin döneminde dağa sığındığını ve kendisinin dağda dünyaya geldiğini ifade eden Doskî, yaşam öyküsünü sinemaya aktarmaya çalıştığını belirtti. Belgesel görüntülerinde dağların doğal güzelliğini ve hüznünü yakalamaya çalıştığını ifade eden Doskî, “Filmde ilk kez o yere geri dönüyorum” dedi. Doskî, ödülü kazandığı için çok mutlu olduğunu belirterek, Kürtler’in yaşadıkları sorunların sinemada daha fazla yer alması için elinden geleni yapacağını ifade etti. Rêber Doskî, önümüzdeki günlerde filmini Azad Kürdistan’da da göstermek istediğini ve bu konuda bir etkinlik hazırlığı içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

     “Sıdık and the Panther” filmi, Saddam rejimi tarafından ormanların ateşe verilmesi sonucu yaralanan panter ile onunla yakınlaşmaya çalışan Sıdık’ın hikâyesini konu ediniyor.

     Duhok doğumlu Doskî, 1998’den beri Hollanda’da yaşıyor ve 2013’te Hollanda Film Akademisi’nden mezun oldu. Doski, 2015’te çektiği kısa filmi “The Sniper of Kobani”yle birçok festivalde ödül kazandı ve 2016’da çektiği ilk uzun metrajlı filmi “Radio Kobani” ise IDFA’ya girmeyi başararak, toplamda 14 ödül aldı.

     Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali, 1988’den bu yana her yıl Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel festivalidir. Festivalin amacı yaratıcı belgeselleri desteklemek ve bu belgeselleri olabildiğince fazla seyirciyle buluşturmak. Festival ilk ortaya çıkışında küçük bir etkinlik olarak düzenlese de yıllar içerisinde gelişerek 11 güne yayılan 200’den fazla belgeselin gösterildiği festivale dönüştü. Şu ana kadar 120 bin izleyici bu belgeselleri seyretti. Festivalde, farklı türlerde çok sayıda Avrupa ve dünya filminin galaları düzenleniyor.

     K 24, NERİNA AZAD

     29 KASIM 2019

 

456 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir