Dünya’nın 2. Ay’ı Var; Biliyor muydunuz?

 

isediyani

“Dünya’nın uydusu” dediğimiz zaman ilk olarak aklımıza Ay gelir. Peki Dünya’nın bir başka Ay’ı daha olduğunu biliyor muydunuz?

 

 

     “Dünya’nın uydusu” dediğimiz zaman ilk olarak aklımıza Ay gelir. Ancak hayatımızın bir parçası olan ve bize güzel manzaralar veren uydumuz aslında tek değil. Dünya’nın bir başka Ay’ı daha olduğunu biliyor muydunuz?

     Birçoğumuzun bilmediği şey, Ay’ın aslında Dünya’nın tek doğal uydusu olmadığı. 1997 yılında, 3753 Cruithne adındaki başka bir gökcismi, “Dünya’nın uydusu” olarak sınıflandırıldı. Ayrıca Cruithne, Dünya’nın etrafında, Ay veya yapay uydularla aynı şekilde güzel bir eliptik olarak değil ve Güneş Sistemi’nin daha iç kısmında “at nalı” denen bir yörüngede dönüyordu.

     Peki neden “at nalı yörüngesi” deniyor? Dünya’nın Güneş’in etrafında aynı hızda döndüğünü ve güneş sistemine baktığımızı düşünelim. Bir göktaşı Dünya’ya at nalı şeklinde yaklaşıyor sonra geri dönüp uzaklaşıyor. En uzağa gidince bu kez öteki taraftan bir daha Dünya’ya yaklaşıyor. Yaklaştıktan sonra tekrar geri dönüp uzaklaşmaya başlıyor.

     At nalı yörüngeleri Güneş Sistemi’ndeki diğer uydularda da oldukça yaygın. Ancak Cruithne’in Güneş Sistemi’ndeki hareketine bakılırsa, Dünya’nın yörüngesinde dağınık bir halka oluşturuyor ve hem Venüs hem de Mars yakınlarına girecek kadar geniş bir salınım yapıyor. Cruithne yılda yaklaşık bir kez Güneş’in yörüngesine giriyor, ancak dağınık yörüngesini Dünya yörüngesinde tamamlaması yaklaşık 800 yıl sürüyor.

     Cruithne bizim ikinci Ay’ımız ancak nasıl göründüğü hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bu noktada bizim için bulanık piksellerden daha fazlası değil. Ancak Güneş Sistemi’nde gezegen olmayan, orta büyüklük aralığında bir gökcismi olduğu söylenebilir. Ancak eğer Cruithne Dünya’yı vurursa, milyonlarca yıl önceki Kretase Dönemi’ndekine benzer bir toplu yokoluş olayı yaşanabilir.

     Cruithne’den Güneş Sistemi hakkında birçok şey öğrenebiliriz. Diğer birçok asteroit ve kuyrukluyıldız gibi, gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair kanıtlar içeriyor ve çarpıcı yörüngesi, Güneş Sistemi’nin çekim kuvveti altında nasıl evrildiğini anlamak için ideal bir test alanı olabilir.

     WEBTEKNO

     29 KASIM 2019

 

618 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir