28 Vatandaşımız Basra’da 25 Gündür Rehin Tutuluyorlar | YETKİLİLERİ ACİL YARDIMA ÇAĞIRIYORUZ

 

isediyani

Irak’ın Basra şehrinde bir Arap firması bünyesinde çalışan Türkiyeli 28 işçi, 25 gündür rehin tutuluyorlar. Konsolosluk yardım etmiyor. Yetkilileri acil olarak yardım etmeye ve işçi kardeşlerimizi kurtarmak için girişimde bulunmaya çağırıyoruz.

     Irak’ın güneyindeki Basra şehrinde bir Arap firması bünyesinde çalışan Türkiyeli 28 işçi, tam 25 gündür rehin tutuluyorlar. Konsolosluk yardım etmiyor. Yetkilileri acil olarak yardım etmeye ve işçi kardeşlerimizi kurtarmak için girişimde bulunmaya çağırıyoruz.

     Dün gece sosyal medya aracılığıyla Sediyani Haber’le iletişime geçip acil yardım talebinde bulunan işçiler, bünyesinde çalıştıkları ve merkezi Erbil’de olan bir Arap firması tarafından bir elektrik santralinin içinde rehin tutulduklarını, pasaportlarına el konulduğunu ve kendilerini silahla tehdit ettiklerini söyleyerek, acilen yardım isteğinde bulundular.

     Sediyani Haber Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Sediyani ile iletişime geçen işçiler, Türkiye’nin Basra Konsolosluğu’ndan yardım istediklerini, ama konsolosluk görevlilerinden “İç savaş var, yardım edemeyiz” cevabını aldıklarını söyleyerek, hayatlarının tehlikede olduğunu bildirdiler. Kendilerini rehin tutanlara, “Sizden para istemiyoruz, sadece pasaportlarımızı verin” dediklerini, ama buna rağmen vermediklerini ve kendilerini silahla tehdit ettiklerini söyleyen işçiler, Türkiye’deki yetkililerden acil yardım talebinde bulundular.

     Yetkilileri harekete geçirmek ve durumun vahametini gözler önüne sermek için, rehin tutulan işçilerin Sediyani Haber ile yaptıkları yazışmayı burada paylaşıyoruz. Fakat işçi kardeşlerimizin Türkiye’deki ailelerinin ve çocuklarının bu durumdan haberlerini olmadığı için, onların endişe etmemesi ve üzülmemesi için işçilerin isimlerini ve telefon numaralarını gizledik. Ancak yetkililerin istemesi halinde Sediyani Haber olarak isim ve telefon numaralarını yetkili mercilere vermeye hazırız.

     Türkiye’nin Basra Konsolosluğu’nun telefon numarası: (00964) 7712339023

     Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’ni, Dışişleri Bakanlığı’nı ve Türkiye’nin Irak Büyükelçiliği ile Basra Konsolosluğu’nu acilen girişimde bulunmaya ve bir elektrik santralinin içinde haftalardır rehin tutulan vatandaşlarımızı kurtarmaya çağırıyoruz.

     Lütfen acilen inisiyatif alalım, işçi kardeşlerimizi kurtaralım.

     SEDİYANİ HABER / BASRA

     28 KASIM 2019

719 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir