Gökçeada (İmroz)’da 8000 Yıllık T Şekilli Dikilitaş ve Bir Anıtsal Yapı Bulundu

 

isediyani

Ege Denizi üzerinde yer alan ve Çanakkale (Qalâ-i Sultaniye) ilimize bağlı bir ilçe durumundaki Gökçeada (İmroz) üzerinde 8000 yıllık T şekilli dikilitaş ve bir anıtsal yapı bulundu.

 

     Ege Denizi üzerinde yer alan ve Çanakkale (Qalâ-i Sultaniye) ilimize bağlı bir ilçe durumundaki Gökçeada (İmroz) üzerinde 8000 yıllık T şekilli dikilitaş ve bir anıtsal yapı bulundu.

     Arkeolojik kazıların 10 yıldır sürdüğü Gökçeada’daki Uğurlu – Zeytinlik Höyüğü’nde, M. Ö. 6000’li yıllara tarihlenen, çeşitli etkinlik ve ritüellerin yapıldığı alanın parçası olduğu değerlendirilen anıtsal yapı günışığına çıkarıldı. Yapı 7 m uzunluğunda duvarlarla çevrili, Kürdistan’daki Göbeklitepe (Xrabe Reşk) dikilitaşlarını anımsatan iki ayrı parçadan oluşan T biçimli bir dikilitaş içeriyor. Gökçeada’da daha önce de Göbeklitepe’dekileri andıran figürler bulunmuştu.

     Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle 2009 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burçin Erdoğu başkanlığındaki ekip tarafından kazılan höyük, ülkemizin en batısında bilinmeyen bir döneme ışık tutuyor.

     Kazı başkanı Burçin Erdoğu, yaptığı açıklamada, kazıların Uğurlu köyünün 900 m doğusunda yer alan höyük ile civarda kamulaştırılan alanda devam ettiğini söyledi. Bu yıl kazılarda önemli bulgulara ulaştıklarını vurgulayan Erdoğu, elde edilen verilerin Gökçeada’nın geçmişine ışık tutacağını anlattı. Adadaki insan varlığının 8800 yıl öncesine tarihlendiğini belirten Erdoğu, şunları kaydetti: “Bu yılki kazılarda M. Ö. 6000 yıllarına tarihlendirilen anıtsal bir yapıyı ortaya çıkardık. Bu yapı hem Ege adaları hem de Batı Anadolu için önemli bir keşif. Göbeklitepe dikilitaşlarını anımsatan iki parça halinde yapılmış T biçimli bir dikilitaş, iç içe geçmiş 7 m uzunluğunda duvarlarla birbirine yerleştirilmiş. Özellikle Yakındoğu’da kamusal yapı olarak adlandırılan, bazılarına göre tapınak oldukları düşünülen anıtsal yapıların benzerlerinin batıya gittikçe kaybolduğu düşünülmekteydi. Uğurlu’da bulunan bu yapı daha geç bir neolitik dönemde de olsa benzer unsurlar içeren anıtsal yapıların batıda da varlığını ortaya koyması bakımından önemli.” Erdoğu, 2009’dan bu yana her kazı döneminde adada farklı bulgulara ulaştıklarını dile getirdi. Anıtsal yapı keşfinin, önceki kazılarla bağlantılı sonuçlar ortaya çıkaracağına inandıklarını belirten Erdoğu, “Bulunan bu anıtsal yapı, insanların biraraya geldiği, birtakım etkinlik ve ritüellerin yapıldığı bir alanın parçası gibi duruyor” ifadesini kullandı. Prof. Dr. Erdoğu, bu anıtsal alanın “terrazzo” tabanlı, daha erkene tarihlenen bir yapının üstünde olduğunu söyledi. Yakılmış kireç, kum ve taş katkılı harçla oluşturulan terrazzo tabanın hem “Doğu Anadolu” hem de “İç Anadolu”daki örneklere benzediğini bildiren Erdoğu, “Yerleşimin farklı kesimlerinde yüzeyde görülen, üzerlerinde çizgisel şekiller bulunan dikilitaşların varlığı da belki Uğurlu’da birden fazla anıtsal yapının varlığının bir kanıtıdır” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI, ARKEOFİLİ, ARKEOLOJİK HABER, SEDİYANİ HABER

     21 KASIM 2019

 

424 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir