Sibirya’daki Denisova Mağarası’nda 45.000 Yıllık Aslan Figürini Bulundu

 

isediyani

Sibirya’daki Denisova Mağarası’nda, mamut dişinden yapılmış 45.000 yıllık boyalı mağara aslanı figürini bulundu.

 

 

     Sibirya’daki Denisova Mağarası’nda, mamut dişinden yapılmış 45.000 yıllık boyalı mağara aslanı figürini bulundu. Sansasyonel keşif, Altay Dağları’nda Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden arkeologlar ekibi tarafından yapıldı. Bu şimdiye kadar bilinen en eski hayvan figürini olabilir.

     42 mm uzunluğunda, 8 mm kalınlığında ve 11 mm yüksekliğindeki kıymetli küçük figürin, bir mağara aslanını (Panthera spelaea, lat) betimliyor ve yaklaşık 40.000 ilâ 45.000 yıl önce bir Üst Paleolitik sanatçı tarafından yapılmış. Sözkonusu figürin, Denisova Mağarası’nın güney galerisinin 11. katmanında bulundu.

     Bu, şimdiye kadar Sibirya’da ve Kuzey ve Orta Asya bölgesinde bulunan en eski hayvan biçimli figürin. Kesin yaşı henüz doğrulanmadı, ancak arkeologlar tarafından verilen ihtiyatlı tarihler, bunun dünyadaki en eski hayvan heykelciği olabileceği anlamına geliyor.

     Aslanın kafası eksik, görülen kısımları arka bacakları, kasıkları, sırtı ve karnı, 18 sıra çentik süsü ile kaplı. Aslanın sağ tarafında 4 çentik bulunan iki sıra daha var. Enstitü’nün Taş Devri Arkeoloji Bölümü Başkanı Mixail Şunkov, “Heykelcik, midesi sıkışmış, arka bacakları bükülmüş bir hayvanı betimliyor. Ya dörtnala koşuyor, zıplıyor ya da zıplamaya hazırlanıyor. Hayvan, tipik olarak avlarını yakalamaya hazır oldukları andaki büyük kedilerin durduğu pozisyonda” diyor.

     Bilim insanları, heykelciğin yapıldığı mamut dişinin uzak mesafeden getirildiğini söylüyor. Altay Dağları’nın kuzeyinden en az 100 km uzaktan taşınması gerekiyordu.

     Bunu yapan sanatçı, heykelciği bitirdikten sonra boyamak için kırmızı aşı boyası kullanmıştı. Şimdiye kadar bu boya izleri çoğunlukla mide çevresinde bulundu, bu da kanayan bir yarayı simgeleyebileceği fikrine yol açtı. Ancak araştırmacı Alexander Fedorçenko, büyük olasılıkla bütün hayvanın kırmızıya boyandığına inanıyor.

     Aşı boyası kalıntıları, yalnızca Denisova Mağarası’nın güney galerisinde bulundu. 2018 yılında aynı alanda daha sonra arkeologların mağara aslanını ortaya çıkardığı yerde bir “kalem” ve aşı boyası tozu izlerine sahip mermer bir taş keşfedildi.

     Heykelciğin, erkek mi yoksa bir dişi aslanı mı betimlediği belli değil. Aynı zamanda bulgunun ne amaçla kullanıldığı da net değil. Arkeologlar bunun bir oyuncak olabilmesi için “çok stilize” olduğuna inanıyor, ancak bir kült eşyası olabileceğine dair kanıt da yok.

     Sanatçının kimliği cevaplanması gereken başka bir soru. Varsayım bunun bir Denisovalı olduğu, ancak Prof. Şunkov’un da söylediği gibi, “45.000 yıl önce Homo sapiens Sibirya’ya çoktan ayak basmıştı, bu yüzden Denisovalılar’ı etkilemiş olabilirler.”

     Peki bu bilinen ilk sanatsal işbirliğinden biri miydi? Cevap henüz yok, ancak arkeologlar bulgunun stiline göre Denisovalı Mağara Aslanı’nın daha önce dünyada bulunmuş hiçbir şeye benzemediğinden emin. Bu stile en yakın olanı, Güneybatı Almanya’daki Vogerfelt Mağarası’ndan ve Güneybatı Fransa’daki mağaralardan gelen mağara aslan figürinleri.

     SIBERIAN TIMES

     20 KASIM 2019

 

409 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir