Peru’da Devâsâ Boyutlarda Yeni Jeoglifler Bulundu | Uzaylılar, Dinozorlar, İki Başlı Dev Yılanlar…

 

isediyani

Peru’daki gizemli Nazca Çizgileri çevresinde, aralarında sıradışı yaratık betimlemelerinin de olduğu devâsâ boyutlarda 143 yeni jeoglif keşfedildi.

 

 

     Peru’daki gizemli Nazca Çizgileri çevresinde, aralarında sıradışı yaratık betimlemelerinin de olduğu devâsâ boyutlarda 143 yeni jeoglif keşfedildi. 5 m’den 100 m boyutlarına kadar değişen 143 jeoglif, gizemli bir uzaylı, kare başlı bir yaratık, kedi gibi görünen hayvanlar, devâsâ iki başlı yılanlar, balıklar ve hatta dinozor gibi görünen yaratıklar gibi çeşitli hayvanları içeriyor.

     Yeni bulunan jeogliflerin M. Ö. 100 – M. S. 300 yılları arasında yapıldığı söyleniyor. Jeogliflerden biri, yerinde bir araştırma ile desteklenen “yapay zekâ teknolojisi” kullanılarak bulundu.

     Antropoloji profesörü Masato Sakai’nin liderlik ettiği araştırma ekibi, jeogliflerin platonun batı tarafında, kuzeyden güneye doğru yaklaşık 10 km boyunca yoğunlaştığını söylüyor. 2010 yılında başlatılan saha incelemelerine ve hava resimlerine dayanan ekip, daha önce bilinenden çok daha fazla jeoglif bulunduğunu belirtiyor. Şimdiye kadar, yaklaşık 80 jeoglifin var olduğu düşünülüyordu.

     Bulguların en ilginçlerinden biriyse, “yapay zekâ teknolojisi” kullanılarak bulunan insan formlarında ve 5 m uzunluğunda bir jeoglifti. Havadan çekilen görüntülerin “yapay zekâ analizi” de 500’den fazla jeoglif adayı olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bir sonraki adımın görüntülerin coğrafî bir dağılımını derlemek ve eski insanları bunları oluşturmaya iten şeyin bir analizi olacağını söylüyorlar.

     Nazca Platosu’nun esrarengiz çizgileri ve figürlerinden bahseden ilk kayıtlar, 16. yy’da, jeogliflerin bir çeşit yol göstergesi olarak hizmet edebileceğine inanan İspanyol işgalciler tarafından sağlandı. 20. yy’da, Dr. Toribio Mexta Xesspe gibi arkeologlar ve başka akademisyenler, jeoglifleri varlıklarını ortaya çıkarmak için basit hava araştırma teknolojisini kullandılar.

     Bilim insanları, eski Nazca halklarının sınırlı teknolojik yetenekleri gözönüne alındığında, devâsâ jeoglifleri nasıl çizdiklerinin yanısıra, bu jeogliflerin kökenleri ve amaçlarıyla ilgili bir fikir birliğine varamadı. Bazıları, jeogliflerin eski bir Astronomi biçimi olabileceğini düşünürken, diğerleri Tanrılar’a hediye olarak verilmiş olabileceğini veya güvenli bir uzun mesafe yolculuğu sağlayan iyi bir şans sembolü olduğunu varsayıyor.

     ASAHİ NEWS, SPUTNİK NEWS

     17 KASIM 2019

502 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir