Yıldız Kenter Vefat Etti

 

isediyani

Tiyatronun efsane isimlerinden ünlü oyuncu Ayşe Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kenter, 91 yaşındaydı.

 

     Tiyatronun efsane isimlerinden ünlü oyuncu Ayşe Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kenter, 91 yaşındaydı.

     Akciğer rahatsızlığı nedeniyle iki yıldır tedavi gören tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter, fenalaşmasının ardından dün İstanbul’daki Amerikan Hastanesi’ne kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmıştı. Kenter bugün (17 Kasım 2019) saat 19:00’da hayatını kaybetti.

     YILDIZ KENTER KİMDİR?

     Tam adı Ayşe Yıldız Kenter olan Yıldız Kenter, 11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi Britanya asıllı Olga Cynthia (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir), babası bir diplomat olan Ahmet Naci Kenter’dir. Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile küçük kardeşi Müşfik’ten oluşan 7 kişilik bir ailede büyüdü.

     İltekin İlkokulu’nda okurken Ankara Çocuk Kulübü’nde tiyatroya başladı. Konservatuvara gitmeyi kafasına koyan Kenter, annesi ve abilerinin tüm itirazlarına rağmen babasıyla gidip gizlice konservatuvara kayıt oldu.

    Kenter konservatuvarda büyük başarı gösterdi. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nü sınıf atlayarak 1948 yılında bitirdi. 12 Aralık 1948’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Shakespeare’nin “Onikinci Gece” oyununda ilk kez profesyonel olarak, hem de başrolde sahneye çıktı. 11 yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

     “Rockefeller” bursu kazanarak American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı.

     ABD’den döndükten sonra 1956 yılından itibaren Ankara Devlet Konservatuvarı’na hoca olarak atandı, oyunculuk ve sahne öğretmenliği yaptı. Ayrıca İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde bölüm başkanlığı ve hocalık yaptı. 1959’da Muhsin Ertuğrul devlet tiyatrosundan uzaklaştırılınca o da kurumdan ayrıldı.

     Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı, ardından kardeşi Müşfik Kenter ve Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğu’nu kurdu. Sonraki yıllarda ABD ve Britanya başta olmak üzere yurtdışında “değişen eğitim metotları” ve “oyunculuk metotları” üzerine çalışmalar yaptı.

     Tiyatro hizmetlerinden ötürü 1962’de “Yılın Kadını” seçildi.

     1968 yılında İstanbul’da Kenter Tiyatrosu binasının inşaatı tamamlanınca, oyunlarını burada sahnelemeye başladılar.

     Sinema oyuncusu olarak üç kez “Altın Portakal” ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği (SSCB), ABD, Britanya, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

     Yıldız Kenter, 1981 yılında “devlet sanatçısı” ünvânını aldı.

     100’ün üstünde oyun oynadı, 100’e yakın oyun sergiledi. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pekçok yabancı yazarların yanısıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pekçok yerli yazarın oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

     1984 yılında Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince “Adalaide Ristori” ödülüne layık görüldü.

     1989 yılında Korsika’daki Bastia Film Festivali’nde “Hanım” filmindeki rolüyle “en iyi kadın oyuncu” ödülünü aldı.

     1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübü tarafından “The Melvin Jones” ile ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz “en iyi kadın oyuncu”, üç kez de aynı dalda Avni Dilligil Ödülü’ne layık görüldü.

     1994’te “Konken Partisi” oyunundaki Fonsla rolü ile “Olağanüstü Yorum Ödülü”nü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından “yüzyılın en başarılı yüz kadınından biri” olarak onurlandırıldı.

     1995’te Kültür Bakanlığınca, tiyatro sanatına katkılarından ötürü “Onur Ödülü”ne layık gördü. Profesör Kenter’e aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı “Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü” verildi.

     1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Ramiz ile Jülide”deki Jülide rolü için “en iyi kadın oyuncu” ödülü verildi. 19 Mayıs 1997’de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu tiyatro sanatına katkısından dolayı verilen onur ödülü, Yıldız Kenter’e Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

     1998’de Ankara Sanat Kurumu tarafından “Yılın Kadın Sanatçısı” ödülü, 1998’de Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı “Onur Ödülü”, aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, 1999’da “Martı” adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle ve 2000’de  “Nükte” adlı oyundaki rolüyle “Afife Tiyatro Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”.

     2005 – 06 sezonundan bu yana sahnelenen “Gece Mevsimi” adlı oyundaki Lily rolüyle, “Sanat Kurumu En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün de sahibi oldu.

     Kent Oyuncuları’nın kuruluşunun 45. yılında yeniden “Ben Anadolu” oyununu seyirciyle buluşturan Yıldız Kenter, oyunculuk kadar önemsediği oyuncu yetiştirme görevini Koç Üniversitesi’nde verdiği derslerle sürdürdü. Oyun 2007 yılında Londra’da sergilendi.

     2008 – 09 sezonunda başrollerini Defne Halman ve Engin Hepileri’nin paylaştığı “Victoria”yı sahneye koyarak 60. sanat yılını kutladı.

     2009 – 10 sezonunda Eugene Stickland’ın “Kraliçe Lear” adlı oyununu yönetti ve başrolünü oynadı. Bu oyunla 2010 yılı “Sadri Alışık En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

     Kenter, tiyatro oyunlarının yanında yaklaşık 20 filmde ve birkaç televizyon dizisinde rol aldı.

     2019 yılında uzun zamandır mücadele ettiği akciğer rahatsızlığı sebebi ile İstanbul’da hastaneye kaldırılan Yıldız Kenter, yaşa bağlı solunum yetmezliği sebebi ile 17 Kasım 2019 tarihinde 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Yıldız Kenter’e Allah’tan rahmet, başta ailesi ve tiyatro camiası olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     17 KASIM 2019

Yıldız Kenter

(11 Ekim 1928 – 17 Kasım 2019)

 

541 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir