Meksika’da Caddenin Altında Aztek Su Tüneli Bulundu

 

isediyani

Meksika’nın başkenti Ciudad de México’daki işlek bir caddenin altında Aztekler’in 15. yy’dan kalma bir su tüneli bulundu.

 

 

     Meksika’nın başkenti Ciudad de México’daki işlek bir caddenin altında Aztekler’in 15. yy’dan kalma bir su tüneli bulundu. Bilim insanları, kaya oymalarıyla süslenmiş olan tünelin, 1440’tan 1469’a kadar hüküm süren ve Aztek İmparatorluğu’na büyük ölçüde katkıda bulunan İmparator I. Montezuma döneminde inşâ edildiğine inanıyor.

     Yerel basında çıkan haberlerde, bilim insanlarının neredeyse 8 m’lik tünelde 11 oyulmuş görüntü bulmalarının yanısıra, her biri çok büyük arkeolojik değere sahip ahşap bir geçidin ve heykel parçalarının kalıntılarını buldukları bildirildi.

     Projenin koordinatörü Raul Garcia Chavez, ekibinin 2004 yılından beri sahada çalıştığını söylüyor. Araştırma ekibi, o yıl, Juan de Torquemada’ya göre yerli halk tarafından inşâ edilen bir altyapıya sahip olan Calzada de San Cristobal’da bir koruma projesi başlatmıştı.

     Tünelde keşfedilen betimlemelerin, Aztek Tanrıları’nın panteonunun bir üyesi olan Tanrı Tlaloc’u tasvir ettiği düşünülüyor. Doğurganlık, Yağmur ve Su Tanrısı olan Tlaloc, Aztekler’in bol miktarda hasat almak için dûâ ettiği iyi bir Tanrı olarak algılanıyordu. Ancak aynı zamanda dolu ve fırtınalar gönderebildiği için Tlaloc’tan korkuyorlardı.

     Yapılan arkeolojik kazılar ayrıca onlarca önemli eserin keşfedilmesine neden oldu. Arkeologlar, M. Ö. 900 – M. S. 150 yılları arasına uzanan cam, porselen ve inşaat malzemelerinden yapılmış nesneler buldular. 14. yy başından 16. yy’ın sonuna kadar bugünün Meksika topraklarında yaşayan Aztekler, su temini sağlayan ve Tenochtitlan’ı sel taşkınlarından koruyan güçlü bir altyapı inşâ etmişti.

     Bugün Ciudad de México sakinleri, doğal rezervlerin dolma hızından daha çabuk boşalması nedeniyle büyük bir su kriziyle karşı karşıya. Kirli su, Meksika’da 1 – 5 yaş arası çocuklarda en önemli ölüm sebebi.

     ARKEOFİLİ

     17 KASIM 2019

 

517 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir