Nil Nehri 30 Milyon Yıl Önce Oluştu

 

isediyani

Dünyanın en uzun ırmağı olup Afrika topraklarında akan 6650 km uzunluğundaki Nil Nehri’nin düşünülenden çok daha önce oluştuğu ortaya çıktı.

 

     Dünyanın en uzun ırmağı olup Afrika topraklarında akan 6650 km uzunluğundaki Nil Nehri’nin düşünülenden çok daha önce oluştuğu ortaya çıktı. Önceki araştırmaların sonucuna göre 6 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen Nil Nehri’nin gerçekte yaklaşık 30 milyon yıl önce ortaya çıkmış olabileceği bulgusu elde edildi.

     Yapılan araştırma çerçevesinde, Nil ile aynı zamanda oluştuğu düşünülen Etiyopya yükseltilerinde yer alan platoda eski zamanlardan kalma volkanik kaya örnekleri ile nehrin Mısır’ın kuzeyinden Akdeniz’e döküldüğü bölge olan Nil Deltası’ndan alınan tortullar incelendi. Araştırmanın yazarları, Nil Nehri’nin 30 milyon yıl önce, dünyanın manto katmanının hareketiyle birlikte oluşmuş olabileceğini ileri sürdü.

     Araştırmanın başyazarı olan Teksas Üniversitesi Jackson Yerbilimleri Okulu’nda görevli Prof. Claudio Faccenna liderliğindeki ekibin karşılaştırmalı çalışmasında, volkanik kaya ile tortulların içerik bakımından eşleştiği ve 20 ilâ 30 milyon yıl yaşında olduğu tespit edildi. Faccenna, Nil Nehri’nin Etiyopya dağlık bölgeleriyle aynı zamanlarda ortaya çıktığını düşündüğünü belirtti. Etiyopya dağlık alanlarının aynı zamanda Nil Nehri’nin en büyük kollarından biri olan Mavi Nil Nehri’ne de evsahipliği yaptığı biliniyor.

     Faccenna’nın verdiği röportaja göre araştırma, dünyanın levha tektoniğini simüle eden bir bilgisayar simülasyonunu kullanarak bu bilgiyi ortaya çıkardı. Faccenna, şu an için Nil Nehri’nin yaşını öğrenmiş olsa da nehrin daha önce rotasını değiştirip değiştirmediği konusunda emin değil ve gelecek araştırmalarında bu sorunun cevabını bulmayı amaçlıyor. Faccenna ve ekibi, aynı zamanda aynı yöntemi kullanarak dünya üzerindeki diğer nehirler üzerine de bir araştırma gerçekleştirmeyi düşünüyor.

     Bazı bilim insanları Nil Nehri’nin bir iç su yolu yön değiştirdiğinde 6 milyon yıl önce oluştuğunu savunuyor. Bir diğer grup ise şimdi Nil’in bundan beş kat daha yaşlı olduğunu ileri sürüyor. Nil’in varlığı süresince az da olsa yön değiştirip değiştirmediği ise hâlâ bilinmiyor.

     NATURE GEOSCIENCE, LIVE SCIENCE

     13 KASIM 2019

 

567 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir