Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke – 1

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     Bazı ülkeler vardır, sanki hiç yok gibidirler.

     Dünya haritasının bir yerinde, sanki dünyanın geri kalanından gizlercesine yer almışlardır. Sessiz, sakin bir şekilde orada dururlar, ama direk onlarla ilgili özel bir dikkat olmasa, hiç kimse tarafından farkedilmezler.

     Dünyaya verdikleri birşey olmadığı gibi, dünyanın da onlara verdiği birşey yoktur sanki.

     Avrupa’nın kuzeyindeki Baltık Denizi kıyısında yer aldıkları için “Baltık Ülkeleri” olarak adlandırılan Letonya, Estonya ve Litvanya, tam olarak böyle ülkelerdirler.

     Herkes gibi, ben de hayatım boyunca merak etmemiş, gidip görme arzusu taşımamıştım. Ama, Allah’ın işine bakın ki, “Seyahatname”de sıra demek ki bu ülkelere gelmişti ve gidip gezdik, gördük.

     Seyyahlığım için 2019, ilginç bir yıl oldu. Tanrı iki kez “Seyahat et yâ kulum” diye buyurdu. Biri Nisan ayında, biri de Ekim’de.

     İlginçlik şu:

     İlk gezim, hayatım boyunca merak ettiğim, ömrüm boyunca gidip görmeyi ve gezmeyi hayâl ettiğim, dünyada ilgimi en çok çeken ülkelerin başında gelen Arjantin ve Uruguay’a oldu.

     İkinci gezim ise, hayatım boyunca merak etmediğim, ömrüm boyunca bir kez olsun gidip görmeyi ve gezmeyi hayâl etmediğim, dünyada ilgimi hiç çekmeyen Letonya, Estonya ve Litvanya’ya oldu.

     Hayat budur işte. Bazen biftek yersiniz, bazen de kuru ekmek…

     * * *

     Yaşadığım Almanya’nın Frankfurt şehrinde, kıymetli insanlar, iki yakın dostum, hep beraber bir gezi yapalım istediler. Hem tatil hem de kültür gezisi niyetine, bir haftalığına da olsa bulunduğumuz muhitten ve yoğun iş temposu ve stresinden kaçalım istediler.

     Onlar gibi benim de bu “tatlı kaçış”a psikolojik olarak çok ihtiyacım vardı doğrusu. Bunalmıştım; hem iş hayatı hem özel hayat, ikisi de canımı sıkıyordu.

     Belli bir hedef ülkemiz yoktu. Arkadaşlar hemen her gün internetteki turizm sitelerinde aramalar yaparken, yapmayı planladığımız gezi ile ilgili olarak sadece iki kriterimiz vardı:

     Birinci kriter; gideceğimiz ülke (veya ülkeler), daha önce hiç gitmediğimiz ülke (veya ülkeler) olmalıydı. Yani gideceğimiz ülkeyi (veya ülkeleri) üçümüz de ilk kez görmeliydik.

     İkinci kriter; beş yıldızlı tatil veya süper gezi derdinde olmadığımız ve sadece bir haftalığına bir “kaçış” niyetiyle bunu yaptığımız için, yapacağımız gezi çok ucuza mal olmalıydı, hatta öyle ki bize “beleş” denebilecek derecede cüzî bir maliyeti olmalıydı.

     İki – üç hafta süresince internette yaptıkları aramalar sonucunda, arkadaşlar tam da bu kriterlere uygun ve bir haftalık “tatlı kaçış” için de son derece ideal olan bir gezi buldular ve hemen uçak biletlerini alıp otel rezervasyonu da yaparak bana bildirdiler: Baltık ülkeleri…

     Letonya’nın başkenti Riga’ya uçacaktık ve 4 gün Riga’da kalacaktık. Orada araba da kiralayıp, iki komşu ülke Estonya ve Litvanya’yı da gezecektik. Böylece 4 – 5 günlük bir geziyle 3 ülke birden gezip Almanya’ya geri dönecektik.

     Gezinin maliyeti hakikaten “beleş” denecek kadar ucuzdu. Uçak bileti gidiş – dönüş sadece 60 Euro. Otel ise günlüğü sadece 12 Euro, dört gün için 48 Euro. Bir de araba kiralanmıştı ve arabanın fiyatı da kişi başına sadece 25 Euro. Bütün bir gezi, kişi başına yalnızca 133 Euro tutuyordu. Gerisi yeme – içme masrafları.

     Beleş hatta beleşten de ucuz. Zira uçak bileti 60 Euro ve hiç gitmesem, o paradan daha fazlasını arabayla evden işe gidip gelirken benzine veriyorum zaten.

     Ama uçak, Köln şehrinden kalkıyordu. Bunun için arabayla 200 km uzağımızdaki Köln’e gitmemiz gerekiyordu.

     Ama olsundu. Seyyâh’ın 32. , 33. ve 34. ülkeleri sırada bekliyordu.

     * * *

     22 – 26 Ekim 2019 tarihleri arasını kapsayan 4 günlük Letonya, Estonya ve Litvanya gezisini kaleme aldığımız bu “Seyahatname”, siz sevgili okurlarımızı Baltık Denizi’nin güneydoğu kıyılarındaki bu üç küçük ülkeye götürecek, sizleri bu eski Sovyetler Birliği (SSCB) topraklarında bir tarih, kültür, dîn, coğrafya, sanat ve ekoloji yolculuğuna çıkaracaktır.

     “Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke” başlığıyla okuyacağınız bu gezi, yıllardır ülke ülke gezerek kaleme aldığımız “Seyahatname”nin 12. cildi olacaktır.

     Biz gittik, gezdik, gördük ve döndük.

     Şimdi de yazmaya başladık.

     Siz okumaya hazır mısınız?

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 12

Latvijas Republika / Letonya Cumhuriyeti

Eesti Vabariik / Estonya Cumhuriyeti

Lietuvos Respublika / Litvanya Cumhuriyeti

 

593 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir