Mümtaz Soysal Vefat Etti

 

isediyani

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal vefat etti. Soysal, 90 yaşındaydı.

 

     Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal vefat etti. Alzheimer tedavisi gören Soysal, 90 yaşındaydı.

     Türkiye’de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, bu sabah (11 Kasım 2019) İstanbul – Beşiktaş’taki evinde hayata gözlerini yumdu.

     Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde çok sayıda öğrenci yetiştirmiş olan Mümtaz Soysal, Türkiye’de edebiyatın önde gelen isimlerinden olan ve 40 yaşında hayata veda eden Sevgi Soysal ile evlenmiş, bu evlilikten Defne ve Funda adlarında iki kız olmuştu.

     Mümtaz Soysal, 13 Kasım Çarşamba günü, öğle namazından sonra, Sevgi Soysal’ın da kabrinin bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

     MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

     15 Eylül 1929 tarihinde Zonguldak’ta doğan Mümtaz Sosyal, 1949 yılında Galatasaray Lisesi’ni, 1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde asistan olarak görevliyken “fark dersi sınavlarını” vererek 1954 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de mezun oldu.

     1956 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı. 1958’de siyasal bilimler alanında doktora çalışmasını tamamladı. SBF’de “anayasa hukuku profesörü” olarak uzun yıllar ders verdi.

     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin temsilcisi olarak 6 Ocak – 25 Ekim 1961 tarihleri arasında Temsilciler Meclisi’nde “anayasa komisyonu üyeliği” yaptı. 1963’te SBF’de “doçent”, 1969’da “profesör” olan Soysal, 1971 yılında aynı fakültenin dekanlığına seçildi.

     12 Mart Muhtırası’ndan sonra 18 Mart 1971’de dekanlığı esnasında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alınıp tutuklandı. 1968’den beri okuttuğu efsanevî kitabı “Anayasa’ya Giriş” ders kitabında “Komünizm propagandası” yapmakla suçlandı. 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası’nda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkûm edildi.

     Toplam 14, 5 ay Mamak Cezaevi’nde kaldı. Mamak Cezaevi’nde iken yazar Sevgi Soysal ile evlendi.

     Hukukçuluğunun yanısıra yazarlığıyla da tanınan Mümtaz Soysal, “Forum”, “Akis”, “Yön”, “Ortam” gibi dergilerde, “Yeni İstanbul”, “Cumhuriyet”, “Ulus”, “Barış”, “Milliyet” ve “Hürriyet” gazetelerinde yazarlık yaptı.

     1962 yılında arkadaşlarıyla birlikte Sosyalist Kültür Derneği’ni kurdu. 1969 – 71’de Akdeniz Sosyal Bilim Araştırma Konseyi’nin başkanlığını, 1974 – 78 arasında Uluslararası Af Örgütü’nün ikinci başkanlığı görevlerini yürüttü. 1979 yılında “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Uluslararası İnsan Hakları Öğretimi Ödülü”nü aldı.

     1991 genel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden Ankara’dan kontenjan adayı oldu ve TBMM’ye seçildi. TBMM’de Çekiç Güç, OHAL, demokratikleşme, Kıbrıs, özelleştirme gibi konularda hükûmet politikalarını eleştirdi.

     1995 genel seçimlerinde Demokratik Sol Parti (DSP)’den “Zonguldak milletvekili” seçildi. Daha sonra Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit’le anlaşmazlığa düşerek 1998’de DSP’den ayrıldı.

     2002 yılında Bağımsız Cumhuriyet Partisi’ni kurdu ve parti genel başkanı oldu.

     Kıbrıs’taki toplumlararası görüşmelerde “anayasa danışmanlığı” görevini üstlenen Soysal, uzun yıllar KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a danışmanlık yaptı.

     11 Kasım 2019 (bugün) tarihinde İstanbul’un Beşiktaş semtindeki evinde hayata gözlerini yuman Soysal, evli ve iki çocuk babasıydı.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Mümtaz Soysal’a Allah’tan rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     11 KASIM 2019

Mümtaz Soysal

(15 Eylül 1929 – 11 Kasım 2019)

 

615 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Mümtaz Soysal Vefat Etti

  1. Seref dedi ki:

    Çözümü Kürtleri Irak’a göndermek. Hatırlamakta fayda var.
    https://www.dunyabulteni.net/arsiv/mumtaz-soysal-en-iyi-cozum-mubadeledir-h86632.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir