Bolivya’da Darbe | Evo Morales İstifa Etti

 

isediyani

Latin Amerika ülkesi Bolivya’da darbe oldu. Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman Romero, Devlet Başkanı Juan Evo Morales Ayma’nın istifasını istedi. Morales, “ülkede barışın sağlanması için” başkanlık görevini bıraktığını duyurdu.

     Latin Amerika ülkesi Bolivya’da darbe oldu. Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman Romero, Devlet Başkanı Juan Evo Morales Ayma’nın istifasını istedi. Morales, “ülkede barışın sağlanması için” başkanlık görevini bıraktığını duyurdu.

     Bolivya’da Eva Morales’in % 47, 8 ile kazandığı seçimlerin ardından başlayan gösteriler sürerken, Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Kaliman Romero, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını istedi. Kaliman Romero, bildiride şu ifadelere yer verdi: “Ülkede artan çatışmalar karşısında halkın güvenliğini sağlamak, hayat hakkını güvence altına almak adına şiddetin durulmasına müsaade etmesi, Bolivya’nın iyiliği ve istikrarın korunması için Devlet Başkanı Evo Morales’e istifa etmesini öneriyoruz. Halka ve gösteri düzenleyen kesimlere de kardeşler arasındaki anlaşmazlığın kan dökülmesine ve ailelerimizin üzülmesine neden olmaması için şiddet olaylarına son vermelerini talep ediyoruz.”

     Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu.

     Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro Moros, darbeye karşı açıklama yaptı. Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Maduro, “Kardeş devlet başkanına karşı düzenlenen darbeyi kategorik olarak kınıyoruz. Dünyanın sosyal ve politik hareketleri olarak ırkçılığın kurbanı Bolivya yerli halklarının hayatının korunması talebiyle harekete geçeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

     Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen seçimleri Başkan Morales’in % 47, 8 ile kazandığı açıklandı. Muhalefet “hile” yapıldığı iddiâsıyla tüm ülkede protesto gösterileri düzenlemesini istedi. Gelişmeleri darbe girişimi olarak niteleyen Morales de destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Ülke geneline yayılan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği şiddet eylemlerinde, yaklaşık 400 kişi yaralanmıştı.

     Morales, sabah saatlerinde yaptığı basın toplantısında, Amerikan Devletleri Örgütü’nün denetlediği ve süreçte bazı düzensizliklerin olduğunu belirttiği seçimlerin ve seçimleri düzenlemekten sorumlu Yüksek Seçim Mahkemesi’nin yenileneceğini duyurmuştu. Seçimlerin yenilenmesi için günlerdir gösteriler düzenleme çağrısı yapan seçimlerin mağlubu Carlos Diego Mesa Gisbert ise bunu kabul etmemiş ve Morales’in katılmadığı seçimler yapılana kadar destekçilerine sokak gösterilerine devam etme çağrısında bulunmuştu.

     AJANSLAR

     10 KASIM 2019

 

341 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir