İran Kürdistanı’nda 115 Km Uzunluğunda Gizemli Bir Taş Duvar Bulundu

 

isediyani

İran’ın batısındaki Kürdistan topraklarında, Kirmanşâh (Kirmaşan) ilinin Serpulê Zehab (Serpêlê Zehaw) ilçesine bağlı Zıhaw Merg köyü yakınlarında kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen bir taş duvar keşfedildi.

 

     İran’ın batısındaki Kürdistan topraklarında, Kirmanşâh (Kirmaşan) ilinin Serpulê Zehab (Serpêlê Zehaw) ilçesine bağlı Zıhaw Merg köyü yakınlarında, ünlü Hadrian Duvarı’nın uzunluğunda olan ancak kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen bir taş duvar keşfedildi.

     Yaklaşık 115 km uzunluğundaki duvarın tahmini hacminin yaklaşık 1.000.000 m³ (bir milyon metreküp) taş olması nedeniyle, işgücü, malzeme ve zaman açısından önemli kaynaklar gerektirmiş olması gerekiyor. Yapı, kuzeydeki Bamu Dağları’ndan güneydeki Zıhaw Merg köyü yakınlarındaki bir bölgeye doğru, kuzey – güney yönünde uzanıyor.

     Duvar boyunca bulunan çanak çömlekler, duvarın M. Ö. 4. yy ilâ M. S. 6. yy arasında yapıldığını gösteriyor. Taş duvar boyunca yıkılan yapıların kalıntıları yer yer görünebiliyor. Bun yapılar, küçük kuleler veya binalar ile ilişkili olabilir. Duvarın kendisi, taşlar ve kayalar gibi doğal yerel malzemelerden yapılmış, harç olarak alçı taşı kullanılmış.

     Sözkonusu duvarın varlığı, arkeologlar tarafından daha önce bilinmiyordu, ancak yakınında yaşayanlar duvarı uzun zamandır biliyordu ve onu Kürtçe “Diwara Gewrî” (Yüz Duvarı) olarak adlandırmışlardı.

     Arkeologlar, yapıyı kimlerin ve hangi amaç için yaptıklarını bilmiyorlar. Kalıntıların zayıf korunması nedeniyle, bilim insanları duvarın tam genişliğinden ve yüksekliğinden bile emin değiller. En iyi tahminleri 4 m genişliğinde ve yaklaşık 3 m yüksekliğinde olduğu yönünde. Duvarın savunma amaçlı mı yoksa sembolik amaçlı mı yapıldığı da belli değil.

     Araştırmacılar gelecekte Gewrî Duvarı üzerinde daha fazla araştırma yapmayı umuyor.

     LIVE SCIENCE, SEDİYANİ HABER

     5 KASIM 2019

829 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir