Tarih Yeniden Yazılacak | Mardin’de 11.300 Yıllık Tapınak Bulundu

 

isediyani

Dînlerin ve medeniyetlerin beşiği olan ve insanlık tarihinin başladığı Kürdistan topraklarında tarihin yeniden yazımını zorunlu kılacak, Şanlıurfa (Riha) ilimizdeki Göbeklitepe (Xrabe Reşk) benzeri keşif…

     Dînlerin ve medeniyetlerin beşiği olan ve insanlık tarihinin başladığı Kürdistan topraklarında tarihin yeniden yazımını zorunlu kılacak, Şanlıurfa (Riha) ilimizdeki Göbeklitepe (Xrabe Reşk) benzeri keşif: Mardin (Mêrdîn) ilimizin Dargeçit (Kerboran) ilçesinde 11.300 yıllık tapınak bulundu.

     Mardin’in Dargeçit ilçesinin Ilısu (Germav) mahallesindeki Boncuklutarla (Bermeçok)’da yürütülen kazı çalışmasında Neolitik Dönem’e ait ve 4 steli bulunan 11.300 yıllık tapınak ortaya çıkarıldı.

     Kırsal Ilısu (Germav) mahallesinde “Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar” kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışması devam ediyor. Boncuklutarla (Bermeçok) kazılarının bilimsel danışmanlığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ergül Kodaş, yaptığı açıklamada, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlığındaki kazı çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Neolitik Dönem’e ait, temeli moloz taşlarla örülü duvarlar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan yapının açığa çıkarıldığı alanda Göbeklitepe (Xrabe Reşk) ile aynı döneme ait bir de tapınak ortaya çıkarıldığını dile getiren Kodaş, “Yapılan analizlere göre tapınak 4 stele sahip. Yaklaşık 11 bin 300 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Kazı çalışmaları devam ediyor ama stelleri net bir şekilde açığa çıkardık. Ortaya çıkardığımız 4 stelden biri kırık ama diğer 3’ü o gün olduğu gibi hâlâ günümüze kadar korunabilmiş” dedi. Kodaş, taş duvara sahip tapınağın küçük taşlar ve çamur harçla örüldüğünü aktararak binanın tabanına henüz ulaşmadıklarını, bir aylık süreçte ulaşmayı hedeflediklerini anlattı. 4 stel üzerinde herhangi bir figüratife rastlanmadığına işaret eden Kodaş, “Neolitik Dönem’e ait 80 m² büyüklüğündeki tapınak Göbeklitepe ile benzer özellikler taşıyor” dedi.

     Dargeçit (Kerboran) ilçesinde yaşayan Enez Özmen, tapınak bulunmasından mutluluk duyduklarını belirtti. “Tapınak bulunduğunu duyunca heyecanlandık. Buranın da Göbeklitepe gibi ilgi görmesini bekliyoruz” diyen Özmen, tapınak sayesinde ilçeye çok sayıda turist gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     30 EKİM 2019

 

999 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir