Kanserli Tümörlerin Büyümesini Engelleyen Yeni Bir Kanser İlacı Bulundu

 

isediyani

Bilim insanları, kanserli hücrelerin oluşumunu tetikleyen genetik mutasyonun önüne geçebilmek için yeni bir ilaç keşfettiler.

 

 

     Bilim insanları, kanserli hücrelerin oluşumunu tetikleyen genetik mutasyonun önüne geçebilmek için yeni bir ilaç keşfettiler. Hücre büyümesini kontrol eden proteinden sorumlu olan KRAS geni, her dört insandan birinde bulunuyor. Bu mutasyonlar, normal hücrelerin büyümesini kontrolden çıkarabiliyor, bu da kanser oluşumuna sebebiyet veriyor. Bilim insanları, bunu engelleyebilecek bir ilaç üzerinde çalışıyorlar.

     Kaliforniya merkezli biyofarmatik şirket Amgen’de çalışan Jude Canon, yaptığı açıklamada KRAS genine sahip hastaların etkili tedavi yöntemlerine karşı bile çaresiz olabildiklerini söyledi. Jude, “KRAS mutasyonu geçiren tümörlere sahip hastalar, etkili tedavi yöntemlerine karşı çaresiz kalıyorlar. İyileşmeleri daha zor bir hal alıyor ve hastalıklarının gelecek durumlarını tahmin etmek daha da zorlaşıyor” açıklamasını yaptı.

     Keşfedilen bu ilacın testlerinde, 10 adet fareden sonra 4 adet insan kullanıldı. Yüksek dozda ilaç alan farelerin 10 tanesi de kanserli hücrelerinden arındı. Konu insanlara geldiğinde ise, akciğer kanseri olan 4 insan teste tabii tutuldu. Bu hastalardan 180 mg ilaç alan birinin tümöründe % 34 küçülme gözlendi. 360 mg doz alan diğer hastanın ise tümörü % 67 oranında küçüldü. 180 mg doz ilaç alan diğer iki hastanın hücrelerinde ise ne küçülme ne de büyüme oldu.

     AJANSLAR

     30 EKİM 2019

 

631 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir