İsrail’de Yol İnşaatı Sırasında 5000 Yıllık Antik Kent Ortaya Çıktı

 

isediyani

İsrail’in kuzeyindeki Hariş kenti yakınlarındaki yol çalışmaları sırasında 5000 yıl önce yaklaşık 6000 kişinin yaşadığı, 65 hektar üzerine inşâ edilmiş olduğu tahmin edilen antik kentin kalıntıları bulundu.

     İsrail’in kuzeyindeki Hariş kenti yakınlarındaki yol çalışmaları sırasında 5000 yıl önce yaklaşık 6000 kişinin yaşadığı, 65 hektar üzerine inşâ edilmiş olduğu tahmin edilen antik kentin kalıntıları bulundu. Alanda başlatılan arkeoloji kazıları sonucu Erken Tunç Çağı’na tarihlenen şehirde, yol ve mahalle planlarının varlığı dikkat çekerken bir de tapınak kalıntısına rastlandı.

     İsrail Antikalar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Hariş kenti yakınlarındaki yol çalışmaları sırasında bulunan antik kentin 65 hektar üzerine inşâ edildiği ve yaklaşık 6000 kişiye evsahipliği yaptığının tahmin edildiği belirtildi. Erken Tunç Çağı’na ait olduğuna inanılan 5000 yıllık şehirde yolların ve mahallelerin planlı şekilde inşâ edildiği, içerisinde bir tapınağın da yer aldığı ifade edildi.

     Surlarla çevrili olduğu aktarılan kentin sakinlerinin geçimini tarım ve diğer bölgelerle yapılan ticaretle sağladığı ifade edildi.

     ANADOLU AJANSI, ARKEOLOJİK HABER

     8 EKİM 2019

 

533 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir