Gürcistanlı Kürt Aydını Kerem Enqosî Vefat Etti

 

isediyani

Kafkas Kürtleri’nin sembol isimlerinden yazar, aydın ve Kürdolog Kerem Enqosî, vefat etti. Kerem Enqosî, 81 yaşındaydı.

 

     Kafkas Kürtleri’nin sembol isimlerinden yazar, aydın ve Kürdolog Kerem Enqosî, vefat etti. Kerem Anqosî, 81 yaşındaydı.

     Aynı zamanda Gürcistan Kürt Toplumu üyesi ve başkent Tiflis (Tibillisi)’teki Ronkayî Radyosu sorumlusu da olan Kerem Enqosî, yaşadığı Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te hayata gözlerini yumdu.

     Kerem Enqosî’nin vefatı nedeniyle Kürdistan Devlet Başkanı Mesud Barzanî bir başsağlığı mesajı yayınladı. Başkan Barzanî’nin yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

     “Tanınmış Gürcistanlı Ézidî Kürt aydını, sanatçı – yazar Kerem Enqosî’nin vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Kerem Enqosî büyük bir vatansever olarak, Kürt millî dâvâsı için çok çeşitli alanlarda hizmet vermiş büyük bir şahsiyetti. O’nun hayatını kaybetmesi Kürtler açısından büyük bir kayıptır. Bu üzücü olaydan ötürü Kerem Enqosî’nin ailesi başta olmak üzere O’nun şahsında tüm Gürcistan Kürtleri ve eski Sovyet Kürtleri’ne başsağlığı diliyor, acılarına ortak olduğumuzu belirtiyoruz. Yüce Allah’tan Kerem Enqosî’nin rûhunu şâd etmesini, ailesi ve yakınlarına sabır vermesini diliyoruz.”

     KEREM ENQOSÎ KİMDİR?

     Ézidî olan ailesi Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilen katliâm dolayısıyla Van’ın Seydibeg köyünden Gürcistan’a göç etmiş olan Kerem Enqosî, 10 Ekim 1937 tarihinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te doğdu.

     Gürcistan Üniversitesi Doğu Bilimleri Farsça Dili Bölümü’nden mezun olduktan sonra Kürt dili üzerine master yaptı. Uzun yıllar Kürt dili ve edebiyatına büyük hizmetler verdi. Kürt tarihi, etnografyası ve Ézidîlik üzerine çeşitli araştırmalar yaparak bu çalışmalarını kitaplaştırdı.

     Ülkesini hiç görmemesine rağmen ailesinin anılarının taze olduğu bir ortamda Kürt kültürü ile büyüyen Kerem Enqosî, büyük bir Kürt vatanseveri ve Kürdistan âşığıydı. Kürtçe dili, tarihi ve kültürü hakkında çok sayıda Kürtçe ve Gürcüce yazı ve kitap kaleme aldı. Kerem Enqosî özellikle yazılarında Kürt kültürü, folkloru, tarihi ve Ézidî inancı hakkında araştırmalara yer verdi. Şair olarak da eserler veren Enqosî, kimi eserlerinde Kürdistan hasreti ile ilgili şiirler kaleme aldı. Çok sayıda Kürtçe ve Gürcüce şiir kitapları basıldı. Yazdığı bazı şiirler şarkı olarak bestelendi.

     Sovyetler Birliği (SSCB) bünyesindeki Gürcistan’da açılan ve Kürt kültürüne hizmet eden dernek, vakıf ve kültürel gruplara öncülük etti.

     Gürcistan’da çıkan ilk Kürtçe gazete olan “Gelawej”in tüm sorumluluğunu ve masraflarını üstlendi. Kürt dili, tarihi ve kültürüne yönelik çok sayıda seminer, sergi ve etkinlik organize etti.

     1978 yılında Gürcistan Devlet Radyosu’nda Kürtçe bölümünü kuran Enqosî, Tiflis hükûmeti tarafından “Şeref Madalyası” ile ödüllendirildi.

     Kerem Enqosî başkent Tiflis’te Kürt kurumlaşmasının öncülüğünü yaparak, 1990’lı yıllarda Kürtçe yayın yapan Ronkayî Radyosu’nu kurdu. Kurduğu radyoda Kürt gençleri ve bizzat kendisi Kürtçe programlar hazırlayarak Kürt dili ve kültürünün eski Sovyetler Birliği’nde kaybolmamasında büyük emek harcadı.

     Gürcistan’da Kürtler’le Gürcü, Ermenî ve Azerî halkları arasında köprü olmayı başaran Kerem Enqosî, Gürcistan Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi. Enqosî, Kafkas Kürtleri’nin önde gelen isimlerinden biri olarak tarihe geçti.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Kerem Enqosî’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     RÛDAW, K 24, NERİNA AZAD, SEDİYANİ HABER

     1 EKİM 2019

Kerem Enqosî

(10 Ekim 1937 – 1 Ekim 2019)

 

755 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir