İlk Bebek ve Çocuk Kütüphanesi Tokat’ta Açıldı

 

isediyani

Ülkemizdeki ilk “Bebek ve Çocuk Kütüphanesi”, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tokat (Dar’un- Nasr) ilimizde açıldı.

 

     Ülkemizdeki ilk “Bebek ve Çocuk Kütüphanesi”, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tokat (Dar’un- Nasr) ilimizde açıldı. Karşıyaka mahallesinde müstakil bir binada oluşturulan kütüphaneden 0 – 3 yaş grubundaki çocuklar yararlanıyor.

     Çocuklarını kütüphaneye getiren ebeveynler, onların görsel okuma dönemlerinde faydalanacakları oyuncaklar ve dokunmatik kitaplara kütüphaneden ulaşabiliyor. Bebeklerine ebeveynler kitap okurken, kütüphane görevlileri de çocuklara masal anlatıyor. Kütüphanede, 0 – 3 yaş grubu çocukların fiziksel, bilişsel ve kavramsal gelişmelerine katkı sağlayacak etkinlikler de yapılıyor.

     Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, yaptığı açıklamada, ülkenin ilk müstakil “Bebek ve Çocuk Kütüphanesi”ni Tokat Valisi Ozan Balcı ile açtıklarını anımsattı. Kütüphanenin hayırlı olmasını dileyen Turşucu, “Okuma alışkanlığının erken çocukluk döneminde kazandırılmasına, okuma kültürünün geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına ilişkin önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Yapılan araştırmalar, okuma kültürünün geliştirilmesi sürecinde okul öncesi dönemin önemini ortaya koymaktadır” dedi. Halk kütüphanelerinin koleksiyonunda yer alan, bebeklerin görsel okuma dönemlerinde faydalanacakları oyuncaklar, dokunmatik kitaplar ve benzeri materyaller sayesinde bebeğe 0 – 3 yaş aralığında ulaşıldığını anlatan Turşucu, bununla birlikte, halk kütüphanelerinde çocuk gelişimini destekleyici etkinlikler düzenlediklerine işaret etti. Okul öncesi ve okul çağı çocuklara yönelik faaliyetlerin, çocukların fiziksel, bilişsel ve kavramsal gelişmelerine katkı sağlayarak bilgi düzeylerini artırdığını vurgulayan Turşucu, şöyle konuştu: “Bebek kütüphaneleri, bebeklerin kitapla tanışmalarını ve ilerleyen yaşlarında aktif birer kütüphane kullanıcısı olmalarını sağlar. Bebeklik döneminden başlayan yaşam boyu öğrenme sürecinde, okuma – öğrenme ilişkisinin kurulmasına aracılık ederek okumanın, bir eylem olmaktan öte bir yaşam biçimi olmasını destekler. Bebeklik ve erken çocukluk dönemini hedef alan kütüphanelerin en önemli amacı, bebek – ebeveyn ilişkisini güçlendirmek ve çekirdekten yetişen bir kütüphane bilinci oluşturmaktır.” Turşucu, Tokat’taki “Bebek ve Çocuk Kütüphanesi”nin müstakil binalı bebek kütüphanesi olma özelliği bulunduğuna işaret etti. Kütüphanede her türlü donanımın düşünüldüğünü bildiren Turşucu, şunları kaydetti: “Kütüphanenin fizikî durumunun iyileştirilmesi, teknolojik altyapı ve donanıma sahip olması ve nitelikli koleksiyonun sağlanması için bakanlığımız bütçesinden toplam 404 bin 691 lira ödenek gönderilmiştir. Bununla birlikte, her ilde bir çocuk kütüphanesi açma hedefimizin yanısıra her ilde bir bebek kütüphanesi açılmasına yönelik çalışmalarımızın devam ettiği müjdesini de vermek isterim.”

     Velilerden Seda Ölçücüoğlu da, “Kütüphaneyi gezdim. Çok verimli ve faydalı olabileceğini gördüm. Benim gibi çalışan anneler haftasonu çocuklarıyla güzel vakit geçirebilir. Kütüphanede oğlumun mutlu olduğunu gördüm. Kendi kişisel gelişimi için verimli olacağını gördüm. Çok da güzel bir ortam” ifadelerini kullandı.

     Nurgül Genç ise, “Ülkemizde ilk defa böyle bir kütüphanenin Tokat’ta açılmış olmasından mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

     ANADOLU AJANSI

     30 EYLÜL 2019

 

574 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir