Maraş’ta Gırgûmm Kürt Krallığı Dönemine Ait 3000 Yıllık Okçuluk İzleri Bulundu

 

isediyani

Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizin Türkoğlu (Kürdoğlu) ilçesindeki Domuztepe Höyüğü’nde, Gırgûmm Kürt Krallığı dönemine ait 3000 yıllık okçuluk izleri bulundu.

 

     Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizin Türkoğlu (Kürdoğlu) ilçesindeki Domuztepe Höyüğü’nde, Gırgûmm Kürt Krallığı dönemine ait 3000 yıllık okçuluk izleri bulundu. Domuztepe Höyüğü’nde bulunan boyalı kapların üzerinde okçulukla ilgili betimlemeler ortaya çıktı.

     Kelibişler mahallesi yakınlarındaki Domuztepe Höyüğü’nde Doç. Dr. Halil Tekin tarafından 2013’te Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü koordinesinde başlatılan, 2015’ten bu yana da bakanlar kurulu kararıyla yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. Doç. Dr. Halil Tekin, Maraş’ın aynı zamanda bir “okçu kenti” olduğunun saptandığını söyledi. Günümüzden yaklaşık 3000 yıl öncesine ait Asur yazılı belgelerinde, bölgede Gırgûmm Krallığı’nın hakimiyetinin yer aldığını belirten Tekin, Asur Kralı II. Sargon ya da Şarrukin zamanında, Maraş’a “Markasi” şeklinde bir tanımlama yapıldığını söyledi. 9000 yıllık seviyeye ulaştıkları Domuztepe’den oldukça geç bir zaman dilimine tarihlendirilen “Markasi” tanımlamasının önemine dikkat çeken Tekin, şunları söyledi: “Markasi, dilbilimcilere göre ‘Ok atılan alan’, ‘Okun oğlu’ anlamına geliyor. Bu da gösteriyor ki burası ok ve okçuluk için çok önemli bir merkez. O yüzden Asur Kralı da bizzat buraya bu ismi vermiş. Biz Domuztepe Höyüğü’nde, bazı boyalı çanak çömlek parçalarının üzerinde ok atan kişiler gördük. Burada ok ve okçuluk eski bir gelenek, eski bir uğraşı alanı olarak karşımıza çıkıyor.” Markasi’de okçuluğun bir simge olduğunu düşündüklerini dile getiren Tekin, “Burada bulduğumuz bütün topraklar eleniyor ve yıkanıyor. İçinde çok sayıda ok ucu da bulduk. Okçuluğun, sporun yanında aynı zamanda yaşam modeline uygun olarak avcılıkta da yaygın olduğunu gösteriyor” dedi.

     ANADOLU AJANSI, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     30 EYLÜL 2019

 

835 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir