Karahantepe Arkeoloji Kazılarında İlk Bulunan Figürler; Yılan ve Tilki

 

isediyani

Şanlıurfa (Rîha) ilimizdeki Karahantepe’de yapılan arkeolojik kazılarda ilk bulunan figürler; yılan ve tilki oldu.

 

     İnsanlık tarihinin başladığı ve medeniyetin beşiği olan Kürdistan topraklarında, Şanlıurfa (Rîha) ilimizdeki Karahantepe’de yapılan arkeolojik kazılarda ilk bulunan figürler; yılan ve tilki oldu.

     Karahantepe’de, Göbeklitepe’den farklı olarak, anakayaya oyulmuş çukur tabanlı özel yapılar bulundu. Yapılar tıpkı Göbeklitepe’de olduğu gibi içleri boşaltılarak gömülmüş. Ve ilk bulunan figürler de hayli tanıdık. Göbeklitepe’de en çok görülen yılan, tilki ve turna figürlerinden ilk ikisi, Karahantepe’de de arkeologları selamlayan semboller oldu.

     Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, bu yıl başlayan kazılarda M. Ö. 10. binyıla tarihlenen katmanlar açığa çıkardıklarını belirterek, ortaya çıkan en ilginç arkeolojik bulgunun; anakayaya oyulu bitişik düzende çukur tabanlı yapılar olduğunu ifade etti. Karul, sözkonusu yapıların oval biçimli olduğunu ve duvarları boyunca sekilerin bulunduğunu dile getirerek, bu sekilerin birinin üzerinde ise yılan ve tilki gibi Neolitik Dönem’in sembollerinin yer aldığını belirtti. Sözkonusu yapıların bölgede bilinmediğine ve ilk kez karşılaştıklarına işaret eden Karul, şöyle devam etti: “Tilki ve yılan sembolleri Neolitik Dönem’den bildiğimiz semboller ama çukur tabanlı anakayaya oyulu yapılarla ilk kez karşılaşıyoruz. Yine Göbeklitepe’de de anakayaya oyulu alanlarla karşılaştık, daha önceden biliniyor bunlar ama bunların hiçbiri özel yapı niteliği taşımıyordu. Karahantepe’dekiler konut mu, özel yapı mı bunu söylemek şu anda çok güç. Çünkü içlerinde domestik öğelerle karşılaşmadık. Yani konut olduğunu kanıtlayacak verilerle karşılaşmadık ama diğer taraftan da bunların özel yapı olduğunu söylemek de sadece analojiyle yani başka yerden bildiğimiz benzerleriyle mümkün. Bu şekilde tarif etmek daha doğru. Coğrafyamızda çukur tabanlı anakayaya oyulu yapılar şimdilik Karahantepe’ye özgü gözüküyor. Dünyada başka yerlerde bu yapılar bulunuyor.” Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, bu durumun tarihlendirme yapılması açısından kendilerine olanak tanıdığını belirterek, şunları kaydetti: “Bu yapıların içlerinin boşaltıldığını ve ardından oldukça steril sayılabilecek taşlı bir toprakla gömüldüklerini ve üzerilerinin de daha büyük taşlarla kapatıldığını gördük. Bu doldurma işlemi yapıların kapladığı alanla sınırlıydı. Dolayısıyla bu işlemin bilinçli olarak gerçekleştirildiğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Duvarlardaki hayvan motifleri olsun, bu doldurma işlemi olsun bizim neolitikle ilişkilendirdiğimiz tarihleyebildiğimiz aynı zamanda da anakayaya oyulu olmaları itibarıyla da bu bölgede daha önceden bilmediğimiz ilk kez karşılaştığımız kalıntılar oldu.” Karul, Karahantepe’de bulunan “T” biçiminde dikilitaşların yüzeyden rahatlıkla görülebildiğini aktararak, bu dikilitaşlar için de belgeleme çalışmalarını yaptıklarını sözlerine ekledi.

     ANADOLU AJANSI, ARKEOLOJİK HABER, SEDİYANİ HABER

     29 EYLÜL 2019

 

487 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir