Kirmanşâh’ta Lolo Kürt Krallığı’na Ait 3000 Yıllık Rölyef Bulundu

 

isediyani

İran Kürdistanı’nın Kirmanşâh (Kirmaşan) ilinde Lolo Kürt Krallığı’na ait 3000 yıllık alçak kabartma (bas-rölief) kaya resmi bulundu.

 

     İran Kürdistanı’nın Kirmanşâh (Kirmaşan) ilinde Lolo Kürt Krallığı’na ait 3000 yıllık alçak kabartma (bas-rölief) kaya resmi bulundu. Kaya resminin, Kirmanşâh’ta ünlü Anubanini kaya kabartmalarıyla çağdaş ve oldukça benzer olduğu belirtildi. Kaya resminde yer alan figürün Mezopotamyalı bir Kürt lidere ait olduğu tahmin ediliyor.

     Kirmanşâh ilinin Zahab köyü yakınlarında Ezgeleh ve Sarpolê arasındaki dağlık bölgede bir nehrin bitişiğindeki bir uçurumun karşısında, üzerinde bir insan figürü yer alan, yaklaşık 3000 yıllık bir kaya kabartması (bas-rölief) keşfedildi. Kirmanşâh Vilayeti Turizm Müdürü Umid Qaderî, yöre halkı tarafından keşfedilen kaya rölyefinin muhteşem alçak kabartma oymacılığı içerdiğini söyledi. Umid Qaderî, “Bölge halkı, sözkonusu rölyefin varlığını haber verir vermez, bir arkeolog ve kültürel miras uzmanlarından oluşan ekip gönderilerek inceleme yapıldı” dedi. Sözkonusu kabartmanın, tarih öncesi dönemlerde Mezopotamya ile İran platosu arasında stratejik öneme sahip bir noktada yer aldığına dikkat çeken Qaderî, “İlk incelemeler sonucu oluşan kanaate göre, bu kıymetli rölyef Mezopotamya medeniyetine ait bir bölge yöneticisine ait görünüyor. O dönemde, yöneticiler güçlerini göstermek ve yaptıkları savaşları belirtmek için bu tarz kaya resimleri yaptırıyorlardı” dedi. Qaderi, yeni keşfedilen kabartmanın, ülkenin en eski kaya kabartmaları arasında yer alan ünlü Anubanini kabartmalarıyla çağdaş ve oldukça benzer olduğunu belirtti.

     Irak sınırının yaklaşık 20 km doğusunda yer alan ünlü Anubanini kaya kabartmaları, Lolo krallarını “fatih” olarak gösteriyor.

     ISNA, TEHRAN TIMES, BASNEWS, SEDİYANİ HABER

     29 EYLÜL 2019

 

594 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir